KONSEPT › Opel'in neo-klasik yıldızı...

Opel'in neo-klasik yıldızı...

18 Eylül 2021 / 00:06 Opel, neo-klasik modeli Manta GSe ElektroMOD ile dikkatleri üzerine toplamaya devam ediyor

Opel'in neo-klasik yıldızı...

Yarım asırdan daha uzun bir süre önce, dört silindirli benzinli motoruyla yollara çıkanve geniş kitleleri peşinden sürükleyen efsanevi Opel Manta, Alman markanın tarihindeki ilk ElektroMOD modeli olarak yeniden hayat buldu. Bu doğrultuda hazırlanan yeni Opel Manta GSe ElektroMOD; bir stil ikonunun klasik görünümünü ve günümüzün sürdürülebilir sürüş için gerekli olan en ileri teknolojilerini bir araya getiriyor. 

4ebc24a12d5eacb8819cb498fe92ec25_3.jpg

Opel mühendisleri, Manta GSe ElektroMOD’un temellerini Opel Classic atölyesinde bulunan Manta A ile oluşturmuş. 1988 yılında Wiesbadenli bir kadın sürücü tarafından Opel Classic’e verilen Manta A, siyah vinil tavanı, otomatik şanzımanı, turuncu rengi ve neredeyse paslanmamış karoseri ile dikkatleri üzerine çekmişti. Opel mühendisleri aracın elektrik sistemi dönüşümünü yaptıktan sonra, aracın Teknik Gözetim Kurulu (TÜV) onayını aldılar. Manta GSE ElektroMOD’un dikkatleri üzerine çeken neon sarı rengi de bu işlemden sonra araca uygulanmış. Aracın üzerinde bulunan orijinal Manta A koltukları, modern bir otomobilde olması gerektiği gibi Opel ADAM S için geliştirilen ve merkezi sarı dekor çizgisine sahip spor koltuklar ile değiştirilmiş.

4ebc24a12d5eacb8819cb498fe92ec25_0.jpg

Opel Classic garajında hazırlanan Manta-e GSe ElektroMOD, modern güç-aktarma sistemleriyle donatılarak "restomod" trendine de uyum sağlamayı başarıyor. Manta GSe ElektroMOD'un geliştirme ekibi; otomobilde en güncel LED teknolojisine sahip etkileyici Pixel-Vizör, tamamen dijital kokpit ve tabii ki elektrikli güç-aktarma sistemi olmak üzere en güncel yeniliklere yer vermiş. Manta GSe ekibi adına görüşlerini aktaran Opel Global Marka Tasarım Müdürü Pierre-Olivier Garcia; “Manta GSe, safkan otomobil sevgisini temsil ediyor. ElektroMOD ile köklü Opel geleneği ve sürdürülebilir gelecek arasında bir köprü kuruyoruz. Zamanın ruhu ile günümüz arasındaki etkileşim kesinlikle büyüleyici” sözleriyle aracı tanımlıyor. 

4ebc24a12d5eacb8819cb498fe92ec25_1.jpg

Yeni Manta GSe ElektroMOD’u geliştirmek için üzerinde çalışılan orijinal otomobil otomatik şanzımana sahipti. Mühendisler milyonlarca insanın tercih ettiği 4-ileri manuel şanzımanı araca uyarlamak için bir takım teknik değişiklikler uygulamış. Daha büyük bir kavramaya sahip olan ElektroMOD için yeni bir volan ve normalinden uzun şaft kullanan mühendisler, aracın fren sisteminde de iyileştirmeler yapmış. Manta A’nın standart frenleri, ön akslarda daha büyük disklerle donatılırken, arka aksta ise kampana yerine disk frenlere dönüştürülmiş. 

4ebc24a12d5eacb8819cb498fe92ec25_2.jpg

Opel tarihinde geliştirilen bütün Manta A modellerinden farklı olan Manta GSe ElektroMOD, birkaç özel model dışında bu zamana kadar üretilmiş en güçlü motora (108 kW - 147 bg) sahip. Ürettiği gücü arka aksa aktaran otomobil, sportif sürüş karakterine uygun olması için önde sert, arkalarda ise daha yumuşak bir süspansiyon ayarına sahip. 

Yeni Manta GSe’nin 31 kWh kapasiteli lityum iyon bataryası, her zaman mümkün olan en iyi tutuş ve düşük ağırlık merkezi için bagajda mümkün olduğunca ileriye yerleştirilmiş. ElektroMOD dönüşümünün ardından Manta, yaklaşık 1.137 kg ağırlığa ulaşmış. Bu, orijinal Manta A’dan 175 kg daha fazla bir gövde ağırlığı anlamına gelse de normal sürüş koşullarında araç 200 km’lik menzile ulaşabiliyor. Corsa-e ve Mokka-e modellerinde olduğu gibi elektrikli Manta, enerji geri kazanım özelliklerini de bünyesinde barındıyor. Konsolda bulunan düğme yardımıyla aktif hale gelen geri kazanım sayesinde daha uzun menzillere ulaşmak mümkün. Opel mühendisleri, bu otomobilin son hızını ise elektronik olarak 150 km/s ile sınırladırmışlar.

ÇOK OKUNANLAR