GÜNDEM › Otonom Audi A8 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde görev aldı

Otonom Audi A8 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde görev aldı

23 Şubat 2016 / 14:45 Hollywood yıldızı Daniel Brühl, Audi’nin desteğiyle düzenlenen Berlin Uluslararası Film Festivali’nin galasına sürücüsüz A8 ile katıldı

Otonom Audi A8 Berlin Uluslararası Film Festivali’nde görev aldı

Film galaları, ödül törenleri, resmi törenler gibi önemli davetlerde seçkin konuklar için serilen ve bugüne kadar birçok ilginç ve sıra dışı olayın yaşandığı “Kırmızı Halı”, teknolojik bir devrime ev sahipliği yaptı. Alman Hollywood yıldızı Daniel Brühl, Berlin Uluslararası Film Festivali Gala Gecesi için serilen kırmızı halıya, otonom makam aracıyla gelen ilk aktör oldu.

Audi’nin sürücüsüz sürüş teknolojisinin ne kadar geliştiğini kamuoyuna göstermek amacı ile özel olarak geliştirilen Audi A8 L W12 model otomobil, Brühl ve kız arkadaşını kaldığı otelden alarak, karmaşık Berlin trafiğinde sorunsuz bir şekilde yol aldıktan sonra Berlin Palast’taki Gala gecesine getirdi. Kırmızı halı önüne park eden sürücüsüz Audi, Brühl kadar ilgi çekmeyi başardı. Daha önce sürücüsüz otomobilleri yarış pistinde ve otoyolda test eden Audi mühendislerinin bu otomobil özelindeki görevi sürücüsüz A8’in bir makam şoförü tarafından kullanılıyormuş gibi yumuşak ve zarif bir şekilde kırmızı halıya girmesi oldu. Audi mühendisleri bu görevin altından da başarı ile kalkmayı bildi.

Otonom sürüş teknolojisi ile donatılan A8’in arkasında, önünde, sağında ve solunda bulunan sensörler, 360 derece görüş sağlarken, öndeki ve arkadaki kameralar otomobilin çevresiyle olan iletişimini sağlıyor. Yüksek çözünürlüklü üç boyutlu kamera ise otomobilin etrafındaki trafiği algılamasına yardımcı oluyor. Tüm bu teknoloji, otomobilin sürücüden bağımsız olarak hızlanmasını, fren yapmasını, şerit değiştirmesini ve önündeki araçları geçmesini sağlıyor.

Şerit değiştirme sırasında, otomobil önce kendi hızını çevresindeki araçların hızıyla karşılaştırıyor. Hız ve aradaki mesafenin uygun ve güvenli olduğu kararını alınca da şerit değişimi yapıyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR