SEKTÖREL › OYDER, sektör temsilcilerini biraraya getirdi

OYDER, sektör temsilcilerini biraraya getirdi

27 Nisan 2011 / 17:24 OYDER, 'Bugünden 2023’e' konseptli kongresini Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda gerçekleştirdi

OYDER, sektör temsilcilerini biraraya getirdi
Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen kongre; ana ve yan sanayi temsilcileri, distribütörler, otomotiv sektörüne hizmet veren firmaların yöneticileri ve yetkili satıcılardan oluşan 1200’ü aşkın bir katılımcı tarafından ilgiyle izlendi.

OYDER Yönetim Kurulu Başkanı H.Şükrü Ilısal yaptığı açılış konuşmasında; iç pazarın önemine vurgu yaparak, Türkiye’nin önünde otomotivde küresel bir oyuncu olmak için büyük fırsatlar olduğuna inandığını söyledi. Bu fırsatlardan faydalanmak için devletin sektöre olan ilgisinin devam etmesi gerektiğini ve otomotivin tüm paydaşları olarak hep birlikte yoğun çaba sarf edilmesinin çok önemli olduğunu ifade etti. Ilısal, Otomotiv Strateji Belgesinin çok önemli olduğunu, ancak yeni beklentinin, belgenin sürekli yaşayan ve gelişen bir belge olması ve belgede yer alan unsurların bir an önce hayata geçirilmesi olduğunu söyledi.

Ilısal kanun koyuculardan; vergilerin Avrupa standartlarına getirilmesini, Strateji Belgesinde Yetkili Satıcıların Kobi ölçeğinde değerlendirilerek teşvik kapsamına alınmasını, kuralları çok iyi belirlenmiş bir hurda uygulamasının devreye alınmasını, sıfır araç satışlarında, motorlu taşıtlar vergisinin aylık bazda hesaplanmasını, elektrikli araçlar için verilen vergi desteğinin, hibrid ve düşük emisyonlu çevreci motorlara sahip araçlara da verilmesini istedi.

Kongrenin ilk panelinde, ODD Başkanı Mustafa Bayraktar, OSD Başkanı Kudret Önen, OYDER Başkanı H.Şükrü Ilısal ve TAYSAD Başkanı Celal Kaya “Otomotivi geleceğe hazırlamak için neler yapıyoruz?” sorusuna yanıt aradılar.

Hexagon Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Jan Nahum’un “Gelecek Türkiye’sinde Otomotiv Sektörü konulu konuşmasından sonra “iş ortaklarımızla gelecekte bizi neler bekliyor?” başlıklı panele Petrol Ofisi Perakende Satışlar Direktörü Ertan Çakır, Hedef Araç Kiralama Yönetici Direktörü Önder Erdem, VDF Genel Müdürü Kemal Ören ve HDI Genel Müdürü Enis Talaşman katıldılar.

“Otomobil sektörünün geleceğine mobil teknolojilerin katkısı”nı anlatan Turkcell Kurumsal Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş’dan sonra gerçekleştirilen oturumda, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu, Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay ve yetkili satıcıları temsilen Zeynep Fidan Soysal’ın katılımıyla “Distribütör ile geleceğimiz nasıl gelişecek?”  konusu tartışıldı.

Ankara’daki yoğun programına rağmen Kongreye katılan Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’ın kapanış konuşmasını gerçekleştirdiği kongre basının da büyük ilgisiyle karşılandı.

ÇOK OKUNANLAR