SEKTÖREL › OYDER'den yeni hedef...

OYDER'den yeni hedef...

29 Haziran 2011 / 12:08 'Haziran’da pazar yine yaklaşık 80 bin adeti bulur, yılsonu hedefimizi 850 bin olarak revize ettik'

OYDER'den yeni hedef...
Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER), 6'ncı diyalog toplantısını Antalya’da düzenledi. Toplantıda konuşan OYDER Başkanı H. Şükrü Ilısal, Ocak-Mayıs döneminde ulaşılan 340 bin adetlik satışla, geçtiğimiz yıllara göre artan büyümenin önemine dikkat çekti. Genç bir nüfusa sahip Türkiye’de otomotiv pazarının henüz doygunluğa ulaşmaktan çok uzak olduğunu da hatırlatan Ilısal, Merkez Bankası’nın uygulamaya aldığı sıkı tedbirlerine rağmen Mayıs ayında gerçekleşen 80 bin adeti aşkın satışın kendi dinamikleri içinde istikrarlı bir büyüme anlamına geldiğini vurguladı.

OYDER Başkanı Ilısal, hükümetin açıkladığı projeler ve hedeflerin yanısıra gerçekleşen yatırımlara ek olarak gelir seviyesinin artması ve özellikle Türkiye’de otomobil sahibi olma arzusunun öncelikli olmasının otomotiv sektörünü gözde bir konuma ulaştırdığını da ifade etti. Seçim öncesinde olduğu gibi seçim sonrasında da satışlarda hareketliliğin devam ettiğini belirten Ilısal, Haziran ayında da bir önceki döneme benzer şekilde aşağı yukarı 80 bin adetlik bir pazar büyüklüğüne erişilmesini beklediklerini dile getirdi. Bununla birlikte Temmuz ve Ağustos ayları için aynı beklenti içinde olmadıklarını da ifade eden Ilısal, “Bankalar kanalıyla kredi faizlerinin yükseltilmesinin etkisine paralel olarak Ramazan dönemi ve yeni model yılına geçişinin bir parça durgunluğa sebebiyet vermesini bekliyoruz. Bununla birlikte yılın ilk dönemlerinde yapılan projeksiyonlarda sene sonu için ulusal Pazar hedefini yaklaşık 950 bin adetlerin civarında öngördük. Son gelişmeler sonrasında ise 2011’in 850 bin adet civarında kapanmasını bekliyoruz. Geçtiğimiz yılı 760 bin adette kapattığımızı hatırlayacak olursak şu an içinde bulunduğumuz şartlara göre öngördüğümüz sonuçların istikrarlı bir büyüme anlamına gelmesi tüm sektör adına sevindiricidir” açıklamasını yaptı.

ÇOK OKUNANLAR