KONSEPT › Peugeot SXC Concept

Peugeot SXC Concept

14 Nisan 2011 / 23:08 Peugeot, yüzde 100 Çin’de tasarlanan SXC adındaki crossover konseptini Şanghay Otomobil Fuarı'nda sergiliyor

Peugeot SXC Concept
Geçtiğimiz yıl, SR1, BB1, EX1 ve HR1 gibi farklı konsept araçlar geliştiren Peugeot'nun en yeni konsepti olan SXC, Şanghay’daki China Tech Center’ın Peugeot Style stüdyolarında doğan bir araç. Crossover türündeki bu konsept, uluslararası bir ekip tarafından çizilmiş.

SXC, 4870 mm uzunluğunda, 1610 mm yüksekliğinde ve 2035 mm genişliğinde bir gövdeye sahip. Ön tasarımı Peugeot'nun yeni marka kimliği doğrultusunda şekillenen aracın bumerang formlu stopları da  görsel bir imza niteliğinde. Orijinal tasarımlı bagaj ve yan cam çerçevesi gibi birçok nokta, asil, değerli ve hafif bir malzeme olan alüminyumdan yapılmış. 22 inç ebadındaki büyük jantlar da SXC'nin görsel çekiciliğini artırıyor. Geniş bir kabine sahip olduğu belirtilen konsept aracın kapılarıysa birbirine ters açılıyor.

Peugeot çevreye saygı konusundaki duyarlılığını gelecekte de devam ettirmek niyetinde. Bu sebeple HYbrid4 teknolojisine yer verilen araçta, gücünü ön tekerleklere aktaran 218 bg gücünde 1.6 litrelik içten yanmalı bir THP motor, arka tekerlekleri yöneten elektrikli bir motorla kombine edilmiş. Bu teknoloji, iki motor birlikte çalıştığında dört tekerlekten çekiş sağlıyor. Araç düşük hızlarda “0 emisyon” modunda sadece elektrik motoruyla da yol alabiliyor. 95 bg gücündeki elektrikli motoruyla birlikte gücü 313 bg'ye çıkan otomobil, 143 g/km’lik CO2 salımı ve 100 kilometrede 5.8 litrelik bir ortalama tüketime imza atıyor.

Haber: Bahadır BEKTAŞ

ÇOK OKUNANLAR