TEKNOLOJİ › PEUGEOT, yapay zekayı i-Cockpit'e entegre ediyor

PEUGEOT, yapay zekayı i-Cockpit'e entegre ediyor

23 Şubat 2024 / 10:38 “OK PEUGEOT” komutu üzerinden etkinleştirilen ChatGPT, her türlü soruyu yanıtlayabilecek

PEUGEOT, yapay zekayı i-Cockpit'e entegre ediyor

Mercedes-Benz ve Volkswagen gibi diğer Avrupalı markaların ardından PEUGEOT da günümüzün en güncel teknolojileri arasında yer alan ChatGPT'yi araçlarına entegre etmeye başladığını duyurdu. Günümüzde pek çok alanda kullanılan ve “Chat Generative Pre-trained Transformer” ifadesinin kısaltması olan üretken yapay zeka ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen en ileri teknoloji. Bu teknoloji, kullanıcılarına gelişmiş, doğru ve özlü yanıtlar sunmak üzere büyük bir veri havuzundan yararlanıyor. Yeni nesil PEUGEOT i-Cockpit'in dokunmatik ekranına entegre edilen kullanıcı dostu yapay zeka, entegre sesli asistan üzerinden çok yalın ve doğal bir şekilde kullanıma sunuluyor. 

ChatGPT’yi devreye almak için sadece “OK PEUGEOT” ifadesini kullanmak ve sesli bir talepte bulunmak yeterli olaca. Kullanıcılarla sohbete katılabilen ChatGPT, basit olanlardan karmaşık olanlara kadar pek çok düzeyde farklı soruya yanıt verme becerisine sahip. Örneğin kullanıcı bir şehre vardığında ChatGPT’den hangi anıtları ziyaret edebileceğini belirtmesini ve bu yerlerin tarihini anlatmasını isteyebiliyor. Ayrıca bu bilgilerin ardından otomobilin navigasyon sisteminin kullanıcıyı bahsi geçen noktaya yönlendirmesi de mümkün oluyor. ChatGPT soruları yanıtlamaktan çok daha fazlasını yapabiliyor. Kullanıcı, uzun yolculuklarda çocukların sıkılması durumunda ChatGPT'den çocukların ilgi alanları ile ilgili bir test düzenlemesini isteyebiliyor. Yapay zeka sadece birkaç saniye içinde saatlerce sürecek eğlence sunabiliyor.

PEUGEOT, ChatGPT yapay zekayı otomobillerine entegre ederek sesli asistan deneyimini geliştiriyor ve onu daha etkileşimli, akıcı ve sezgisel hale getiriyor. PEUGEOT, bağlantılı navigasyonla donatılan tüm yeni nesil modellerinin i-Cockpit'inde ChatGPT'yi kullanıma sunuyor. Uygun modeller ise; 208, 2008, 308, 308SW, 408, 508, 508 SW, yeni E-3008, E-RIFTER, E-TRAVELLER, E-Partner, E-Expert ve yakında tanıtılacak olan yeni E-5008 olacak.

Ülke ve bölgeye bağlı olarak uygun modellere sahip tüm PEUGEOT müşterileri, ChatGPT'yi PEUGEOT Service Store üzerinden etkinleştirebiliyor. Sadece birkaç gün içinde, ilk aşamada sistemin sunulduğu Fransa, Almanya, İspanya, İtalya ve İngiltere’deki PEUGEOT müşterilerinin yüzde 50'sinden fazlası araçlarındaki üretken yapay zekaya abone olarak bu pilot uygulamaya katıldı. Bu başarıdan güç alan PEUGEOT, kampanyadan ücretsiz olarak yararlanabilecek müşteri sayısını 6 ay boyunca iki katına çıkarmaya karar verdi (5.000 kullanıcıdan 10.000’e çıktı). PEUGEOT, bu aşamanın ardından ChatGPT'yi kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alarak uygun bağlantılı araca sahip tüm müşterilerle buluşturmayı hedefliyor.

ÇOK OKUNANLAR