İLK BAKIŞ › Peugeot yeni 3008'in kabinini gösterdi

Peugeot yeni 3008'in kabinini gösterdi

07 Haziran 2023 / 23:26 Üçüncü nesil 3008, yepyeni Panoramik i-COCKPIT ile yollara çıkan ilk Peugeot modeli olacak

Peugeot yeni 3008'in kabinini gösterdi

Peugeot, Yılın son çeyreğine doğru tanıtmaya hazırlandığı yeni 3008 modelinde yepyeni bir kabin mimarisi sunmaya hazırlanıyor. Üçüncü nesil 3008, yeni Peugeot Panoramik i-COCKPIT ile yollara çıkan ilk model olacak.

21 inçlik yüksek çözünürlüklü kavisli panoramik ekran, yeni bir kompakt direksiyon ve dokunmatik i-Toggles düğmelerinden oluşan yeni kabin konsepti, 10 yıllık başarılı bir geçmişe sahip Peugeot i-Cockpit'i bambaşka bir seviyeye taşıyor. Bugüne kadar yaklaşık 10 milyon adet satılan PEUGEOT i-Cockpit; dijital gösterge paneli, kablosuz bağlantı, sesli komutlar, 3D efektler ve kişiselleştirilebilir i-Toggles olmak üzere en güncel teknolojileri kullanıma sunuyor. 

d771c8a2ffb8c12d92887c2de2c1b6f3_0.jpg

Bu yeni konsol tasarımında, yükseltilmiş gösterge ekranı ve merkezi dokunmatik ekran olmak üzere i-Cockpit’in üç temel öğesinden ikisi bir araya getirilmiş. Bu iki unsur, yeni tasarımda ön konsolun sol ucundan orta konsola uzanan 21 inçlik yüksek çözünürlüklü tek bir kavisli panelde birleşiyor. Yolcu bölmesinden görünmeyen bir arka destekle bağlanan panoramik ekran, ön konsolun üzerinde yüzüyormuş gibi görünüyor. Süzülme efekti, ekranın altındaki LED ambiyans aydınlatmayla vurgulanıyor. Panoramik ekran, optimum ergonomi sağlayacak şekilde konumlandırılmış. 

d771c8a2ffb8c12d92887c2de2c1b6f3_1.jpg

Panoramik ekranın sol tarafında, kompakt direksiyonun üzerindeki gösterge ekranı, sürüşle ilgili hız, güç, sürüş yardımcıları, enerji akışı gibi tüm bilgileri gösteriyor. 
Panoramik ekranın sağ tarafında, ön konsolun ortasında bulunan dokunmatik ekrana ise hem sürücü hem de yolcu erişebiliyor. Bu ekran iklimlendirme, navigasyon, medya/bağlantı gibi işlevleri kontrol etmek için kullanılabiliyor.

d771c8a2ffb8c12d92887c2de2c1b6f3_3.jpg

Yeni Peugeot Panoramik i-Cockpit, yolcu bölmesinden görünmeyen sabitleme sistemiyle ön konsolun üstüne monte edilen panoramik ekranıyla yeni bir mimariye sahip. Bu düzen, dokunmatik ekrana erişilebilirliği ve panoramik ekrandaki bilgilerin görünürlüğünü iyileştiriyor. Panelin ortasındaki i-Toggles ise; favori bir kişiyi aramak, sık kullanılan varış noktasına navigasyonu başlatmak, favori radyo istasyonu ayarlamak, klima için ideal sıcaklığı ayarlamak gibi favori 10 işleve hızlı erişim sağlamak üzere programlanabilen tamamen kişiselleştirilebilir dokunmatik düğmelerden oluşuyor.

Orta konsoldaki depolama ve kablosuz akıllı telefon şarj alanı daha da genişlemiş. Bu ise otomatik şanzımanın vites seçicisinin ön konsola taşınmasıyla mümkün olmuş. Vites seçicisi artık direksiyonun sağında, stop/start düğmesinin hemen yanında yer alıyor. 

Peugeot i-Cockpit’in bir diğer temel unsuru olan kompakt direksiyon simidi de daha fazla sürüş hissi ve konfor için kapsamlı bir şekilde elden geçirilmiş. Daha modern bir tasarıma sahip olan direksiyonun yeniden tasarlanan merkezindeki hava yastığı artık daha küçük bir alan kaplıyor. İki kollu yeni direksiyon simidinin kumandaları da daha fazla ergonomi için “Dokunsal tıklama” özelliğine sahip. Kumandalar sürücünün parmaklarını otomatik olarak algılıyor, ancak herhangi bir yanlış hareketten kaçınmak için sadece basıldığında etkinleşiyorlar. Kompakt direksiyon simidinin arkasında yeni, ince ve zarif kumandalar da sunuluyor.

d771c8a2ffb8c12d92887c2de2c1b6f3_2.jpg

Havada süzülüyor gibi görünen panoramik ekran, yeni Peugeot Panoramik i-Cockpit’in etkileyici görünümüne katkıda bulunan tek unsur değil. Ön konsol ve kapı panelleri boyunca uzanan ambiyans aydınlatması, göz alıcı ama aynı zamanda teknolojik bir görünüm sergiliyor. Bu aydınlatma, zarif bir orijinal alüminyum kaplamaya yansıtılıyor ve 8 farklı renkte kişiselleştirilebiliyor. Kumaşlar, benzersiz, kaliteli bir malzeme kombinasyonu oluşturmak üzere alüminyum süslemeyle birleşiyor. 

ÇOK OKUNANLAR