YEDEK PARÇA › Pirelli'den 500 km/s'lik yüksek hız testleri

Pirelli'den 500 km/s'lik yüksek hız testleri

28 Mart 2023 / 00:55 Pirelli, yarış ve performans lastikleri için "Yüksek Hız Test Makinesi" adını verdiği yeni cihazını kullanmaya başladı

Pirelli'den 500 km/s'lik yüksek hız testleri

Pirelli, araştırma ve geliştirme merkezinde kurduğu Yüksek Hız Test Makinesi denilen yeni cihaz sayesinde lastikleri kontrollü koşullarda 500 km/s hıza kadar test edebilecek. Bu testlerle esas olarak dünyanın en hızlı otomobillerinde kullanılan lastiklerin güvenliğinin daha da artırılması hedefleniyor. Yollara çıkan hiper otomobillerin sayısının hızla artması ve en yeni elektrikli motorların daha sofistike hale gelmesiyle birlikte yüksek hızlar, motorsporlarında kullanılanlardan yol lastiklerine kadar çeşitli lastik türlerinin geliştirilmesinde giderek daha önemli bir rol oynuyor. 

Yeni 500 km/s Yüksek Hız Test Makinesi, Pirelli'nin Milano Bicocca genel merkezindeki kapalı test tesisinde bulunan ve sırasıyla 370 km/s hıza ve 450 km/s hıza ulaşabilen diğer iki cihazın yanında konumlanıyor. Mevcut iki cihaz yol lastik testleri için kullanılırken yeni 500 km/s makineyle ağırlıklı olarak yarış lastiklerinin test edilmesi amaçlanıyor. Pirelli'nin 350'den fazla motorsporları etkinliğinin lastik tedarikçisi olması, yarışlar gibi gerçekten zorlayıcı koşullarda veya yol otomobillerinin rekor denemelerinde ekstrem hızlara ulaşabilen makinelerin devreye alınmasını gerektirdi. Bu ortamlarda daha da sıkı güvenlik koşullarının uygulanması ve özel test süreçleriyle güvenliğin sağlanması zorunlu oluyor. Yüksek Hız Test Makinesi pistte sürülen bir hiper otomobilde görülenlere benzer, son derece yüksek tork ve hızlanma girdilerini yönetme kabiliyetine de sahip bulunuyor. 

b9a224403e3803490a2c08c9a8fb0ea8_0.jpg

Yüksek Hız Test Makinesi lastiklerin yüksek hızlardaki davranışını değerlendirecek ve sonraki aşamada açık hava testlerinin güvenilirliğini sağlayacak işlevlerle tasarlanmış. Bu makine sayesinde lastiklerin, adeta Autodromo di Monza veya Nürburgring Nordschleife pistlerinin düzlüklerinde ve virajlarında kullanılıyormuş gibi ama gerçektekinden çok daha ağır şartların simülasyonuyla test etmenin mümkün olduğu açıklanıyor. Bu sayede çok farklı kullanım koşullarında yeterli güvenlik marjı içinde lastik bütünlüğünün korunması amaçlanıyor. 

Pirelli Foto Galeri Tüm Pirelli Foto Galerileri
ÇOK OKUNANLAR