SEKTÖREL › Red Dot jürisi yeni Astra'yı da unutmadı

Red Dot jürisi yeni Astra'yı da unutmadı

14 Nisan 2023 / 14:14 Opel Astra, 2023 Red Dot Ödülleri’nde “Ürün Tasarımı” kategorisinde bir ödülün daha sahibi oldu

Red Dot jürisi yeni Astra'yı da unutmadı

Daha önce "2022 Altın Direksiyon Ödülü", "2022 Yılının Aile Otomobili" ve Alman Otomobili Ödülleri’nin (GCOTY) bağımsız jürileri tarafından "2023 Yılının Alman Kompakt Otomobili" seçilen yeni Opel Astra, Red Dot jürisi tarafından da ödüllendirildi. 2023 Red Dot Ödülleri’nin “Ürün Tasarımı” kategorisinde yeni bir ödüle layık görülen Astra, öncelikle Opel'in ilk olarak Mokka’da kullandığı yeni marka yüzü Opel Vizör ile dikkat çekiyor. Aracın ön cephesini tamamen kaplayan Vizör, Astra’nın daha geniş görünmesini sağladığı gibi, aynı zamanda isteğe bağlı olarak sunulan ultra ince Intelli-Lux LED® farlar ve Intelli-Vision sisteminin ön kamerası gibi teknolojileri de içeriyor. 

Astra'nın arka tasarımı ise ortada konumlandırılan şimşek logosu, dikey olarak yükseğe konumlandırılan 3. stop lambası ve geniş stoplar ile dikkat çekici bir görünüme sahip. Tüm dış aydınlatmalarda olduğu gibi burada da enerji tasarruflu LED teknolojisi kullanılıyor. İleri teknoloji kompozit malzemeden üretilen arka taraftaki şimşek logosu, aynı zamanda bagaj kapağının açılması için de kullanılıyor. 

4d6f1825e16f68b6f4f95b1be5cf04b4_0.jpg

Genel tasarımdaki Alman hassasiyeti ve dengesi, Astra'da zaman sıçramasının gerçekleştiği iç mekanda da geçerliliğini sürdürüyor. Sürücü tarafındaki havalandırma ile birlikte yatay biçimde entegre edilmiş iki adet 10 inçlik ekrana sahip olan yeni nesil Pure Panel, Astra'nın kabinindeki en dikkat çekici detay oluyor. İnce tasarımlı tuşları ile Pure Panel, gözü rahatsız edebilecek unsurlardan arındırılmış. Böylece alt menülere ihtiyaç duymadan dijitalleşme ve sezgisel kullanım arasındaki optimum denge sağlanmış. Buradaki anahtar kelime “Görsel Detoks” olarak tanımlanıyor. Kaliteli, AGR sertifikalı, ergonomik koltuklarla birlikte Astra, hem içeride hem dışarıda iyi hissettiren modern bir atmosfere sahip.

Opel’in Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Adams; “Cesur ve yalın tasarım felsefemiz ile yeni nesil Opel Astra’mız gerçekten parlıyor. Her yeni Opel modeli gibi, Astra da etkileyici Opel Vizör marka yüzüyle yollara çıkıyor ve yenilikçi teknolojiyi duygusal bir tasarımla birleştiriyor. Pure Panel kokpiti de bu prensibe göre geliştirdik. Tamamen dijital Pure Panel, sezgisel olarak kullanılabiliyor ve gerekli olan detaya odaklanılmasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

ÇOK OKUNANLAR