LANSMAN › Renault Duster yaz aylarında yola çıkıyor

Renault Duster yaz aylarında yola çıkıyor

28 Nisan 2024 / 20:32 Mayıs ayı sonunda ön siparişe açılacak olan yeni Renault Duster, 2024 yazında yollarda olacak

Renault Duster yaz aylarında yola çıkıyor

SUV segmetinin popüler modellerinden Duster, Türkiye’de yoluna Renault markası ile devam ediyor. Tanıtımı “Türkiye’nin Duster’ı Yeni Renault Duster” mottosuyla, dünyada ilk kez İstanbul’da gerçekleştirilen Duster, Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretilecek ve dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç edilecek. Yeni Renault Duster’a sahip olmak isteyen ilk kullanıcılar için ön sipariş sistemi ise Mayıs ayı sonunda açılacak.

cff695bb9db51b20812f6f01b50aed33_0.jpg

Yeni Renault Duster; Clio, Captur ve Arkana modellerinde de kullanılan CMF-B platformu ile üretiliyor. Bu platform benzinli tam hibrit, 48V yarı hibrit ve LPG dahil olmak üzere farklı motor alternatiflerini beraberinde getiriyor. Otomobil, E-Tech tam hibrit de dahil olmak üzere üç farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak. 145 beygr gücü üreten tam hibrit motor seçeneğiyle ortalama 5 lt/100 km yakıt tüketimi ve 114 gr/km CO2 emisyonu sunan Duster, yolculuk süresinin %80'ine kadar elektrik modunda çalışabilmesinin yanı sıra, ilk kalkışını da yine elektrik modunda gerçekleştiriyor.

Yeni Renault Duster'ın diğer motor seçeneği olan 130 beygir gücündeki 1.2 litrelik hafif hibrit motor ise  6-ileri manuel şanzımana kombine edilmiş. Bu motor 4x4 aktarma sistemiyle de sunuluyor. 3 silindirli turbo benzinli motor, yaklaşık %10 yakıt tasarrufu ve daha akıcı bir sürüş için ek tork sağlamak üzere 0,8 kWh kapasiteli 48V batarya ile desteklenmiş. Bu versiyonun ortalama tüketimi 6 lt/100 km ve CO2 emisyonu ise 136 gr/km olarak veriliyor.

cff695bb9db51b20812f6f01b50aed33_3.jpg

4x4 özellikleriyle donatılan Yeni Renault Duster, farklı sürüş koşullarını kapsayan beş off-road moduna sahip: Auto, Eco, Off-Road, Çamur&Kum ve Kar. Gelişmiş 4x4 ekranı; pusula, altimetre, yanal ve dikey açılarının yanı sıra tork dağılımı da dahil olmak üzere sürücüye zorlu koşullarda gerekli tüm bilgileri sağlıyor. Ayrıca multimedya ekranı 360 derece kameraya doğrudan erişim sağlarken, her viteste çalışan ve 30 km/s hıza kadar ayarlanabilen eğim iniş yardımcısı da içeriyor. Bunun dışında Yeni Renault Duster 4x4, gelişmiş dinamik performans için çok kollu bir arka süspansiyona sahip. 4x4 versiyon, artırılmış yerden yüksekliği ve 4x4 logosuyla birlikte daha geniş yaklaşma ve uzaklaşma açılarına sahip özel tamponlarla donatılıyor. Ayrıca yeni Renault Duster hem uzunlamasına hem de enlemesine kullanım için tasarlanan maksimum 80 kg kapasiteli tavan raylarıyla donatılıyor. 

cff695bb9db51b20812f6f01b50aed33_1.jpg

Duster'ın tüm versiyonları; ses izolasyonunu artıran davlumbaz kaplamaları ve ön köşelerle gövde iskeleti arasında köpük dolgular dışında gelişmiş akustik yalıtım özelliklere sahip bir ön cam sayesinde ses yalıtımı açısından da geliştirilmiş.

4,34 metrelik uzunluğu aynı kalan Duster, kompakt bir yapı sunmaya devam ediyor. Bagaj hacmi 594 litreye ulaşan Renault Duster, iç mekânda ise yaklaşık 29 litrelik saklama alanı sunuyor. Yeni Renault Duster'ın iç mekânı, güçlü dış tasarımıyla uyumlu bir tasarıma sahip. Kabinde; titanyum Gri vurgulara sahip modern bir ön konsol, sağlam malzemeler, kaliteli grafik arayüzler, gri vurgulu özel koltuk döşemeleri ve koltuk sırtlığının üst kısmına entegre edilen Renault logosu gibi ayrıntılar bulunuyor. 

cff695bb9db51b20812f6f01b50aed33_2.jpg

Yeni Renault Duster, kabinin farklı noktalarında (ön konsol, orta konsol, bagaj) yer alan 6 bağlantı noktasından oluşan yeni YouClip sistemiyle donatılıyor. YouClip; tablet tutucusu, akıllı telefon tutucusu veya bardaklık, kanca ve lambayı birleştiren 3'ü 1 arada tutucu aksesuar gibi Renault tarafından araca özel olarak tasarlanan aksesuarları takıp sabitleme olanağı sağlıyor.

Yeni Renault Duster’da 17 adede kadar yeni nesil sürüş destek sistemi mevcut. Şeritte kalma asistanı, şeritten çıkma uyarısı, aşırı hız uyarısı ve otomatik uzun/kısa far hem konforu hem de güvenliği artırmak üzere günlük sürüşü destekleyen özelliklerden sadece birkaçı. Otomatik acil durum fren sistemi ve “e-call” Acil Durum Çağrı sistemi ise acil durumlarda destek sağlıyor.

cff695bb9db51b20812f6f01b50aed33_4.jpg

MAİS Genel Müdürü Dr. Berk ÇAĞDAŞ; “Aralık 2023’te Renault Markası CEO’su Fabrice Cambolive’in katılımıyla İstanbul’da duyurduğumuz Renault Uluslararası Oyun Planı 2027 ile Türkiye’nin bir ihracat merkezi haline geleceğini ve 2027 yılına kadar Bursa Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda 3’ü SUV olmak üzere 4 yeni Renault modeli üretileceğini vurgulamıştık. Bugün ise bu planın ilk ve en önemli adımlarından biri olan Yeni Renault Duster’ı tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Yeni Renault Duster, bildiğimiz Duster deneyimini yeni bir boyuta ulaştıran ve bu yeni deneyimi Türkiye’den dünyaya taşıyan ayrıcalıklı bir model. OYAK’ın, Renault Group ile birlikte gerçekleştireceği 400 milyon Euro’nun üzerinde yatırım, Yeni Renault Duster ile birlikte hem Renault’nun hem de Türkiye’nin uluslararası konumunu daha da güçlendirecek” dedi.

ÇOK OKUNANLAR