KONSEPT › Renault Frendzy Concept

Renault Frendzy Concept

14 Temmuz 2011 / 02:10 Renault, hafif ticari ve binek özelliklerini kombine eden Frendzy adındaki fütüristik konseptini duyurdu

Renault Frendzy Concept
Renault, Dezir, Captur ve R-Space'in ardından, yeni tasarım diline sahip Frendzy adında yepyeni bir konsept daha geliştirdi. Artık iç içe geçmiş iş ve aile yaşantısını tek potada eritmek isteyen Renault, bunu başarabilmek için hem bir aile otomobili hem de profesyonellere yönelik bir ticari araç yaratmış. Markanın tasarım bölümünden sorumlu Laurens van den Acker “Renault’nun yeni tasarım stratejisinin dördüncü durağı olan Frendzy, markanın temel faaliyetlerinden hafif ticari araç dünyasına özgün ve yenilikçi bir yorum getiriyor” şeklinde konuşarak  Avrupa hafif ticari pazarında son 13 yıldır sürdürdüğü başarısını bir adım yukarıya taşıyacağının sinyallerini veriyor.

Frendzy'e dışarıdan bakıldığında markanın diğer üç konseptiyle benzer yüz hatlarına sahip olduğu görülürken, asimetrik dış tasarım otomobilin çift karakterli yapısını açık bir şekilde ortaya koyuyor. B sütunu bulunmayan konseptin yolcu tarafında, yani sağ tarafta geleneksel bir kapı ve üzerinde reklam ve mesaj amaçlı 37 inçlik dijital bir ekran bulunan sürgülü bir yan kapı bulunuyor ve bu kısım iş hayatını temsil ediyor. Sürücü tarafındaysa 2 kapıya yer verilmiş. Buradaki arka kapı tıpkı R-Space konseptinde olduğu gibi ters yöne açılıyor. Bu taraf aile hayatını temsil ediyor. Dış tasarımdan sorumlu olan Deyan Denkov, ikili yapıyı en iyi şekilde böyle yansıttığını söylerken, tasarım aşamasında Airbus Beluga ve Antonov 224 gibi uçakların da arasında bulunduğu pekçok farklı şeyden ilham aldığını belirtiyor. Aile ile yapılan yolculuklarda sürücü koltuğunun sırtlığında bulunan bir tabletle çocukların film izleyip oyun oynamasına imkan tanınırken, sürgülü kapının üzerinde de çocukların resim çizebilecekleri bir alan bulunuyor.

İş modunda yan aynaları dikey konuma geçen ve içerideki ambiyans ışıkları yeşil rengini alan Frendzy, aile modundaysa dikiz aynalarını yatay konuma getiriyor ve içeride sıcak aile ortamını hissettirmek adına turuncu ambiyans ışıklarını kullanıyor. Dayanıklılığı ve sıcaklığı simgeleyen ahşap malzemelerin bolca yer aldığı iç mekanda hasır gibi örgülü deri koltuklar dikkat çekiyor. Zemininde manyetik sabitleyiciler barındıran konseptin kumaş tavanı sayesinde büyük yüklerin yüklenmesi de kolaylaşıyor. Sürücü mahallinde 7 inç dokunmatik ekranlı BlackBerry® PlayBook™ tabletin yer aldığı otomobile hayat verense elektrikli bir motor oluyor.Kangoo Z.E. ile aynı motor ve şanzımanı kullanan Frendzy’nin ön logo altında bulunan priziyse ZOE Preview modelinden alınmış.

Frendzy, dikkat çeken büyük bir yeniliğe de ev sahipliği yapıyor; IRCAM (Akustik/Müzik Araştırma ve Koordinasyon Enstitüsü) ile birlikte, elektrikli motora sahip otomobillerin sessiz çalışma karakterleri sebebiyle özellikle şehir içinde güvenlik zaafı ortaya çıkarmaları dolayısıyla yapay bir ses üretimi üzerinde çalışılmış. Renault ve IRCAM, DeZir konseptinde sportif bir ses üretimi üzerinde durmuştu; Frendzy’de ise çift yönlü yapısı gereği ses çeşitliliği üzerinde durulmuş ve iş ve aile moduna dair farklı sesler geliştirilmiş.

Haber: Kerem TOKMAK 

ÇOK OKUNANLAR