GÜNDEM › Renault Grubu elektriklide ivme kazanıyor

Renault Grubu elektriklide ivme kazanıyor

02 Temmuz 2021 / 23:07 Renault Grubu, artık daha rekabetçi, sürdürülebilir ve popüler elektrikli araçlar sunacak

Renault Grubu elektriklide ivme kazanıyor

Elektrikli araç stratejisinde tarihi bir ivme yakalayan Renault Grubu, elektromobiliteye yönelik planlarını açıkladığı Renault eWays ElectroPop etkinliğini gerçekleştirdi. Elektromobilite alanındaki 10 yıllık deneyiminden yararlanacak olan grup, 2025 yılında yüzde 65’in üzerinde elektrikli ve elektrik destekli araç, 2030’da ise yüzde 90’a varan elektrikli araç ile Avrupa pazarının en çevreci ürün gamını sunmayı hedefliyor. 

e6d0eae3a5a41040fa2db03f52f78965_0.jpg

10 yeni elektrikli araçla daha dengeli ve kârlı bir ürün portföyü geliştiren Renault Grubu, ZOE’ye kıyasla yüzde 33 daha düşük maliyetli Renault 5 ve “4ever” gibi iki önemli ikonik modele hayat veriyor. 2022'de ise tamamen elektrikli bir C segmenti model olan yeni MéganE markanın ürün gamına eklenmiş olacak. Ayrıca Ocak ayında tanıtılan Alpine’in “rüya garajı” da 2024’ten itibaren gerçek oluyor. Grubun 2025 yılına kadar sunmayı planladığı 10 yeni aracın 7 tanesi Renault logosunu taşıyacak. Modern ve elektrikli bir dokunuşa sahip ikonik Renault 5, bataryadan elektrikli güç-aktarma sistemlerine ve montajına kadar Renault ElectriCity tarafından Kuzey Fransa’da yeni CMF-B EV platformu ile üretilecek.

e6d0eae3a5a41040fa2db03f52f78965_2.jpg

İttifakın, C ve D segmentine yönelik CMF-EV platformunda 2025 yılına kadar 700 bin adete ulaşacağı belirtiliyor. CMF-EV, düşük enerji tüketimi ile 580 km’ye kadar WLTP menzili sunuyor. CMF-EV'nin, sürüş tepkilerini daha kıvrak hale getiren, düşük ağırlık merkezi ve ideal ağırlık dağılımı dışında düşük direksiyon oranı ve çok bağlantılı arka süspansiyonuyla benzersiz bir sürüş keyfi sunacağı da verilen bilgiler arasında. Douai’de üretilen yeni MéganE de CMF-EV platformu üzerinde yükselecek.

CMF-BEV ise Renault Grubu'nun B segmentinde ulaşılabilir fiyatlı BEV’ler üretmesine olanak tanıyacak. Bu yeni platform, güncel ZOE’ye kıyasla maliyeti yüzde 33 oranında azaltacak Bu azalma, değiştirilebilir batarya modülü, daha düşük maliyetli ve kompakt boyutlu 100 kW’lık güç-aktarma sistemi, CMF-B platformuna ait elektrikli araç dışı bileşenler ve 2025 yılına kadar yılda 3 milyon araç ile hacim ölçeği ile sağlanacak. Tasarım, akustik ve sürüş özelliklerinden ödün vermeden WLTP’ye göre 400 km’ye varan menzili ile CMF-BEV ayrıca ulaşılabilir fiyat avantajını da beraberinde getirecek.

Grup, 9 Haziran 2021’de “Made in France” otomobiller için Renault ElectriCity'yi kurduğunu da açıkladı. Kuzey Fransa’daki bu yeni oluşum, Renault’nun Douai, Maubeuge ve Ruitz’deki üç fabrikasını ve ayrıca güçlü bir tedarikçi ekosistemini bir araya getiriyor. 2024’den itibaren, Douai’deki devasa Envision-AESC fabrikası tarafından uygun maliyetli bataryalar tedarik edilecek. Geleneksel içten yanmalı motorlardan elektrikli güç aktarma organlarına başarılı bir geçişle bu yeni endüstriyel ekosistem, 2024’ün sonuna kadar 700 yeni istihdam yaratacak. Renault Grubu, AESC Envision ve Verkor ile birlikte 2030 yılına kadar Fransa’da 4 bin 500 yeni istihdam yaratacak. 

e6d0eae3a5a41040fa2db03f52f78965_1.jpg

Elektrikli araç değer zincirindeki 10 yıllık deneyiminin gücüyle Renault Grubu’nun batarya üretiminde de önemli hamlelere hazırlanıyor. NMC (Nikel, Manganez ve Kobalt) tabanlı üretim yöntemi ve benzersiz bir hücre ayak iziyle üretilen bataryalar tüm BEV platformu araçları kapsayacak. 2030 yılına kadar İttifak genelinde ise tüm modellerde bir milyona kadar elektrikli aracı kapsayacak. Söz konusu içerik seçimi, diğer içerik çözümlerine kıyasla yüzde 20’ye kadar daha fazla menzil, daha iyi bir geri dönüşüm performansı ve rekabetçi bir kilometre başına maliyet oranı sunuyor.

Renault Grubu ayrıca Fransız start-up Verkor’un yüzde 20’nin üzerinde hissesine sahip olmak için bir mutabakat imzaladı. İki ortak, Renault ürün gamının C ve daha yüksek segmentleri ile Alpine modelleri için uygun, yüksek performanslı bir bataryayı birlikte geliştirmeyi planlıyor. Grup, 10 yıldan kısa bir sürede maliyetlerini paket düzeyinde adım adım yüzde 60 oranında aşağı çekecek. 

e6d0eae3a5a41040fa2db03f52f78965_3.jpg

YENİLİKÇİ ELEKTRİKLİ GÜÇ-AKTARMA ORGANLARI
Renault Grubu, elektrikle tahrik edilen senkron motor (EESM) teknolojisine dayanan kendi e-motoruyla tek OEM olarak rekabette bir adım öne geçiyor. Yatırımın çoğunu halihazırda yapmış olan grup, batarya maliyetini son on yılda yarı yarıya indirmeyi başardı. Ayrıca önümüzdeki on yılda ca bu oranın tekrar yakalanacağı açıklanıyor. 

Grup ayrıca yenilikçi bir eksenel akılı e-motor için Fransız Start-up Whylot ile bir ortaklık imzaladı. Bu teknoloji ilk olarak, hibrit güç aktarma sistemlerinde uygulanacak. Çözümün; WLTP normuna göre (B/C segmenti binek otomobil için) 2,5 gram CO2 tasarrufu sağlarken maliyetleri yüzde 5 azaltması hedefleniyor. Renault Grubu, 2025’ten itibaren büyük ölçekte eksenel akılı e-motor üreten ilk OEM olacak.

Grup, bu yeni teknolojilerin yanı sıra hepsi bir arada adı altında daha kompakt bir elektrikli güç-aktarma sistemi üzerinde çalışıyor. Bu elektrikli güç-aktarma sistemi; e-motor, redüktör ve güç elektroniğinde uygulanan Tek Kutu Projesi'nin birleşiminden oluşuyor. Böylece boyutta yüzde 45 küçülme (mevcut nesil Clio yakıt deposunun hacmine eşdeğer), güç aktarma organı maliyetinde yüzde 30 azalma (e-motor maliyetine eşdeğer bir tasarrufu) ve boşa harcanan enerjide yüzde 45 azalma ile WLTP normuna göre 20 km’ye kadar ek elektrikli sürüş menzili sağlayacak. 

e6d0eae3a5a41040fa2db03f52f78965_4.jpg

Renault eWays ElectroPop adlı küresel etkinlikte konuşan Renault Grubu CEO’su Luca de Meo; “Renault Grubu, elektrikli araç stratejisi ve ‘Made in Europe’ konusunda tarihi bir ivme yaşıyor. Normandiya’daki elektrikli güç-aktarma sistemi MegaFactory ile birlikte Kuzey Fransa’daki kompakt, verimli, yüksek teknolojili elektrikli araç ekosistemimiz Renault ElectriCity’yi kurarak, rekabet gücümüzü kendi evimizde artırıyoruz. ST Micro-electronics, Whylot, LG Chem, Envision AESC, Verkor gibi kendi alanında en iyi oyuncularla eğitimler ve yatırımlar yapacak ve ortaklıklar kuracağız. 10 yeni elektrikli model geliştirecek ve 2030 yılına kadar düşük maliyetli kentsel araçlardan üst düzey sportif araçlara kadar bir milyon adede kadar elektrikli araç üreteceğiz. Verimliliğin yanı sıra, elektrikliye geçiş sürecine Renault dokunuşu ile katkı sağlamak üzere sevilen R5 gibi ikonik tasarımları da güncel tutuyoruz. Böylece elektrikli otomobilleri daha popüler hale getireceğiz” dedi.

ÇOK OKUNANLAR