SEKTÖREL › Renault-Nissan grubundan otonom atağı...

Renault-Nissan grubundan otonom atağı...

14 Ocak 2016 / 00:24 Renault-Nissan grubu, 2020’ye kadar otonom sürüş teknolojisine sahip 10’dan fazla araç lanse edecek...

Renault-Nissan grubundan otonom atağı...

Renault-Nissan grubu 2020 yılına kadar Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Japonya ve Çin’de otonom sürüş özelliklerine sahip bir dizi otomobil lanse edeceğini teyit etti. Söz konusu teknoloji kitlesel pazarlara yönelik ana akım otomobillerde kullanılacak.Buna ek olarak grup ayrıca, insanların, işleri, eğlence araçları ve sosyal ağlar için sürekli online kalmaları amacıyla bir dizi yeni bağlantı uygulamasını da lanse edecek.

İttifak Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn Renault-Nissan Silikon Vadisi Araştırma Merkezi’ndeki bir konuşmasında “Renault-Nissan İttifakı ‘sıfır emisyon ve sıfır can kaybı’ şeklindeki iki hedeflerine sıkı sıkıya bağlıdır,’” diye belirtti. “Üç kıtada otomobiller için otonom sürüş ve bağlantı teknolojisini geliştirmek ve yaygınlaştırmak istememizin nedeni budur.”

Sıfır emisyon ve sıfır can kaybı
Renault-Nissan İttifakı, halihazırda endüstrinin sıfır emisyonlu araç lideri durumunda. İttifak, Aralık 2010’da San Francisco Bay Bölgesinde satılan ilk Nissan LEAF’ten bu yana yaklaşık 300 bin elektrik motorlu otomobil satışı gerçekleştirdi. Renault-Nissan İttifakı’nın sunduğu araçlardaki güvenlik ve verimlilik düzeyi dikkate değer biçimde yükseldi. Örneğin Japonya’da Nissan araçlarındaki ölümcül ve ciddi yaralanmalar son yirmi yılda yüzde 61 oranında azaldı. Renault otomobilleri içindeki ölümcül ve ciddi yaralanmalar ise son on beş yılda yüzde 80 oranında azaldı. Otonom sürüş sayesinde tüm ölümlü kazaların yüzde 90’ının sebebi olan sürüş hataları daha da azaltılacak.

2016 senesinde “tek şerit kontrolü” özelliğine sahip araçlar piyasaya sürülecek. Söz konusu özellik sayesinde otomobiller yoğun, dur-kalklı trafik de dâhil olmak üzere otoyollarda otonom biçimde yol alabilecek”. 2018’de ise Renault-Nissan İttifakı, sürüş esnasında tehlikeleri kendi kendine değerlendirebilecek ve şerit değiştirme kabiliyetine sahip olan “çoklu şerit kontrolü” teknolojisine sahip araçları lanse edecek. 2020 yılı ise şehir içi kavşaklarda ve yoğun şehir içi trafiğinde sürücü müdahalesi olmaksızın kendi kendini yönlendiren “kavşak otonomisi” teknolojisinin lansmanı yapılacak.

İttifak, 2016 yılının ilerleyen dönemlerinde mobil cihazlara yönelik yeni bir otomotiv uygulamasını lanse edecek. Bu uygulama sayesinde otomobilliniz ile uzaktan etkileşime girebileceksiniz. Önümüzdeki yıl ise ilk “İttifak Multimedya Sistemi” lanse edilecek. Bu sayede yepyeni multimedya ve navigasyon özelikleri ile birlikte gelişmiş akıllı telefon entegrasyonu ve kablosuz harita güncellemeleri mümkün olacak. 2018 yılında yeni bir platform sayesinde bireysel ve ticari müşterilere yönelik yeni Sanal Kişisel Asistan özelliği desteklenecek. İttifakın tüm otonom sürüş teknolojileri sürücünün tercihine bağlı olarak kullanılabilecek.

ÇOK OKUNANLAR