YENİ MODELLER › Rolls-Royce ikinci Droptail modelini de duyurdu

Rolls-Royce ikinci Droptail modelini de duyurdu

25 Ağustos 2023 / 14:23 Rolls-Royce Motor Cars, her biri kendine özgü hikayeye sahip dört Droptail otomobilden ikincisini duyurdu

Rolls-Royce ikinci Droptail modelini de duyurdu

Rolls-Royce, Droptail ailesinde yer alan ve her biri kendine özgü hikayeye sahip dört otomobilden ikincisini duyurdu. AMETHYST adını taşıyan araç, saflığın, berraklığın sembolü amethyst mücevherinin ön planda olduğu temasıyla dikkat çekiyor. 

e29ea6e61d46e6e6afbf1009bffea7d8_0.jpg

Otomobili sipariş veren Rolls-Royce müşterisinin talebi doğrultusunda Droptail'in dış tasarımını belirleyecek ilham noktası, müşterinin evlerinden birinin yakınındaki çölde açan kır çiçeği olmuş. Globe Amaranth olarak adlandırılan çift tonlu dış cephe boyası, çiçek açma aşamalarını yakalıyor. Ana gövde rengi, narin gümüş alt tonuna sahip yumuşak mor renkle tasarlanırken, otomobilin üst kaportasında koyu mor kontrast boyası kullanılmış. Üstünde ise kırmızı, mavi ve mor mika renklerinin karışımıyla elde edilmiş, ince metalik bir parlaklık yaratan leylak rengi pullar göze çarpıyor.

e29ea6e61d46e6e6afbf1009bffea7d8_1.jpg

Arka güverte kaplaması, Rolls-Royce tarafından şimdiye kadar üretilen dünyanın en büyük ahşap yüzeyi olma özelliğini taşıyor. Çeşitli ortamlarda otomobilin kullanılabilirliğini sağlamak için, iç ahşap parçaları da aynı titizlikle test edilip dayanıklılık standartlarına uygun olarak tasarlanıyor. 

e29ea6e61d46e6e6afbf1009bffea7d8_2.jpg

Otomobil yapım aşamasından önce, 150'den fazla örnek, 8.000 saatin üzerinde değerlendirmeye tabi tutulmuş.  Bu değerlendirmeler arasında simülasyonlar ve ışık dayanıklılığı testleri de bulunuyor. Ayrıca, sıcaklıkların +80°C ila -30°C arasında değiştiği dayanıklılık testleri gerçekleştirilmiş. Böylece, Amethyst Droptail için özel olarak geliştirilen güverte koruyucu kaplamalar kendi patentini alıyor. İç mekanı tamamlamak için müşteri zarif bir ekleme talep ediyor. Bunun üzerine otomobilin dekorasyonu için döner kadranlı değerli taşlar iç ve dış mekanlara dahil ediliyor.

e29ea6e61d46e6e6afbf1009bffea7d8_3.jpg

Otomobil sahibinin Rolls-Royce'un zanaatkârlarına en zorlu süslemeleri gerçekleştirme konusunda duyduğu güven Pantheon ızgara işleminde açığa çıkıyor. Izgaraya daha önce bu ölçekte hiç denenmemiş, hem fırçalanmış hem de cilalı bir yüzey işlemi uygulanıyor.

Otomobilin ön paneli, karmaşık bir el sargısı mekanizmaya sahip bir saatle dekore ediliyor.  Müşterinin Vacheron Constantin'in lüks saat tasarımlarından ilham alan kaplama, özel bir tutucuya monte edilmiş ve istenirse otomobilden çıkarılabilir. Saatin retrograde özelliği sayesinde, saat ve dakikaların anlık olarak geri döndüğü bir görsel ekranı var. Çift eksenli tourbillon işlevi, saat mekanizmasını daha hassas hale getirerek saat saptamasını düzeltiyor.İbrelerindeki cila ise yüzeyin parlak ve pürüzsüz olmasını sağlıyor. Saat, beyaz altın bir taban plakasına tutturulmuş el yapımı sunburst guilloché deseni ile  kadrana ekstra bir dokunuş ekliyor.

ÇOK OKUNANLAR