KONSEPT › Saab PhoeniX Concept

Saab PhoeniX Concept

17 Mart 2011 / 01:56 Saab’ın iddialı PhoeniX konsepti, markanın geçmişiyle geleceği arasında bir köprü kurmak istiyor

Saab PhoeniX Concept
PhoeniX, Saab’ın gelecek nesil modelleri için önemli ipuçlarına sahip bir konsept. Bunun yanısıra markanın ikonik Ursaab modeliyle yakınlık kuran kubbe formlu tavan yapısıyla da geçmişle gelecek arasında bir köprü kuruyor. Ursaab modelinde olduğu gibi PhoeniX, aerodinamik kaygıların ön plana çıktığı bir tasarım diliyle şekillendirilmiş. Saab bu tasarım diline “aeromotional” adını koyuyor. Karoser likit metal ile yoğurulmuş. Otomobilin arka tasarımıysa oldukça sıradışı. Burada, birleşik LED sistemli 3'üncü stop lambası, V formlu arka cam ve yere basma kuvvetini yaratan bumerang formlu kanatlar gibi ilginç detaylar bulunuyor.

Aracın 2+2 kişilik kabininin minimalist bir tarza sahip olduğu açıklanıyor. İQon adlı sistemle küçük bir dokunmatik bilgisayara sahip otomobilin iç mekanında kullanılan ambiyans ışıklarıyla, “ateş” ya da “buz” efektleri verilerek “aeromotional” tasarım dili desteklenmiş.

Konseptte 1.6 litrelik, 200 bg gücünde turbo-benzinli motora yer veriliyor. Bu motor, 5.0 lt/100 km gibi karma tüketim değerine sahipken, emisyon oranıysa 119 g/km olarak açıklanıyor. 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilen motor, markanın yenilikçi eXWD sistemiyle desteklenmiş. Bu sistem küçük bataryalar tarafından beslenen 34 bg gücünde bir elektrik motoruna sahip. Sistemin bataryaları rejeneratif fren sistemiyle şarj oluyor.

Haber: Kerem TOKMAK

ÇOK OKUNANLAR