MOTORSPORLARI › Scuderia Ferrari yeni F1 aracını tanıttı...

Scuderia Ferrari yeni F1 aracını tanıttı...

01 Şubat 2013 / 21:24 Scuderia Ferrari'nin en yeni Formula 1 aracı olan 'F138', İtalya'nın Maranello kentinde tanıtıldı

Scuderia Ferrari yeni F1 aracını tanıttı...
Motorsporları meraklıları tarafından heyecanla beklenen ve 2013 Formula 1 sezonunda Fernando Alonso ve Felipe Massa’nın kullanacağı Scuderia Ferrari’nin yeni aracı “F138” ilk kez uluslararası gazetecilerden oluşan kalabalık bir gruba tanıtıldı.

Etkinliğe aralarında Luca di Montezemolo (Ferrari Başkanı), Stefano Domenicali (Scuderia Ferrari Takım Yöneticisi), Fernando Alonso ve Felipe Massa’nın da bulunduğu misafirler katıldı. Geçen sezon Drivers’ Championship’te (Pilotlar Şampiyonası) zaferi kıl payı elinden kaçıran Alonso, bu sezon hem Scuderia Ferrari hem de Ferrari’nin teknik ortağı Shell’in F138 üzerinde gerçekleştirdikleri aylar süren çalışmalar sonucunda üçüncü kez dünya şampiyonu ünvanını kazanmayı umduğunu söyledi.

F138, özel olarak Formula 1 yarışlarında yer almak için üretilen 59’uncu otomobil olma özelliğini taşıyor. Aracın ismi bulunduğumuz yılın ve otomobildeki silindir sayısının  bir birleşimi. Üretici, bu şekilde 2013’de sekizinci ve son kez kullanılacak olan V8 motora gönderme yapıyor.

Otomobil, geçtiğimiz yıl ile neredeyse aynı olan  tüm teknik ve sportif spesifikasyonlarına uygun şekilde üretilmiş. Bu nedenle F138, temel tasarım prensibi açısından F2012’nin geliştirilmiş bir versiyonu olarak değerlendirilebilir ancak araçtaki her parça, performansı en üst seviyeye çıkarmak için elden geçirilmiş. Aracın geçtiğimiz sezon dayanıklılığı ile ön plana çıkan özelliklerininse muhafaza edildiği açıklanıyor.

ÇOK OKUNANLAR