GÜNDEM › SEAT model renkleri iki yılda tasarlanıyor

SEAT model renkleri iki yılda tasarlanıyor

31 Ekim 2014 / 12:26 SEAT, genç ve sportif marka kimliğine en uygun renkleri belirlerken titiz ve uzun zaman alan çalışmalar yapıyor

SEAT model renkleri iki yılda tasarlanıyor

Günümüzde otomobil alımı kararını etkileyen faktörler arasında aracın rengi de belirleyici bir unsur olarak öne çıkıyor. Kadınların, erkeklerin, yaş gruplarının hatta zaman zaman belirli meslek gruplarının tercih ettiği renkler konusunda birçok araştırma mevcut.

SEAT Tasarım Merkezi’nin Renk ve Döşeme Bölümü, mevcut renklerden seçim yapmak yerine, yeni bir renk yaratabilmek amacıyla iki yıl süren bir çalışma yapıyor. Bir otomobil için yeni bir renk oluştururken, ilk etapta ortaya çıkan rengin otomobili boyarken farklı görünmemesi amacıyla bir dizi test yapılıyor ve bu da zaman içerisinde rengin aynı ve dayanıklı kalmasını sağlıyor.

Renk yaratmak amacıyla, moda ve sanat konusunda dünyanın önemli yayınlarını takip eden SEAT Tasarım ekibi, mevcut trendlerde yer alan tüm imajları değerlendiriyor. Markanın İspanyol ve Akdenizli olması avantajını da kullanan SEAT, birbirinden değişik bölgeleriyle kozmopolit bir yapıya sahip olan Barselona’dan da modellerinin renkleri için ilham alıyor.

Bir renk seçildiğinde en göz alıcı ve çekici ancak aynı zamanda solmaya karşı da dayanıklı olan tonun bulunması için çalışmalar yapılıyor. Rengin zaman içerisinde kalıcı, yeniden boyanabilir ve gün ışığına dayanıklı olması gerekiyor. Her renk otomobilin gövdesinde kullanılmadan önce çok sayıda kalite testinden geçiyor.

Haber: Ege Geçyatan

ÇOK OKUNANLAR