SEKTÖREL › SEAT’ın Dijital Gösterge Paneli Arona ve Ibiza’ya geliyor

SEAT’ın Dijital Gösterge Paneli Arona ve Ibiza’ya geliyor

12 Ağustos 2018 / 18:10 SEAT, Leon ve Ateca’dan sonra Dijital Gösterge Paneli teknolojisini Arona ve Ibiza’ya da taşıdı

SEAT’ın Dijital Gösterge Paneli Arona ve Ibiza’ya geliyor

SEAT, çok yönlü ve kişiselleştirilebilir Dijital Gösterge Paneli teknolojisini Arona ve Ibiza’ya taşıdı. Böylece 2018 yılı Ocak ayından beri Leon ve Ateca modellerinde sürücülerinin erişebildiği interaktif ve kişileştirilebilir ekran, artık Arona ve Ibiza'da da yer alıyor.

Yüksek çözünürlüklü dijital göstergeler, otomobile daha fazla işlevsellik katarak, sürücünün analog olarak aktarılan hız ve motor devri gibi fonksiyonları takip etmesini de sağlıyor. 1280 x 480 piksellik ekranın 75 Hz yenileme hızı, ekranda gösterilen bilgiler arasında yumuşak geçiş sağlarken bilgilerin okunmasını da kolaylaştırıyor.

SEAT’ın Dijital Kokpiti, Klasik, Dijital ve Dinamik olmak üzere üç ana gösterge seçeneğine sahip. Klasik görünümde hız ve motor devri gibi alışıldık analog kadranlar bulunuyor. Bunlar arasına yerleştirilmiş iki dijital kadranda ise müzik, telefon, sürüş bilgileri, sürüş asistanı sistemleri (şerit takip asistanı, kör nokta tespit sistemi ve ön bölge asistanı, adaptif hız sabitleyici) ve otomobilin mevcut durumuna ilişkin ilave bilgiler gösterilebiliyor. Bu ilave bilgileri kadranların ortasına yerleştirmek de mümkün. Dijital görünüm ile Dijital Gösterge Panelinin yüksek çözünürlüklü ekranından yararlanarak telefon, sürüş bilgileri, sürüş asistanı sistemleri ve otomobilin durumu gibi tüm menü bilgileri de yer alıyor. Dinamik görünüm modu ise şerit takip asistanı, kör nokta tespit sistemi ve ön bölge asistanı ile adaptif hız sabitleyici gibi gelişmiş sürüş asistanı sistemlerinin daha ayrıntılı bir şekilde takip edilmesini sağlıyor.

Bunlara ek olarak, sistem gelen aramalarda otomatik olarak şekil değiştirerek arayan numarayı ve arayan kişinin ismini de bir ‘pop-up’ halinde ekrana yansıtıyor.

Türkiye’de bu donanım seçeneği Eylül ayı itibarıyla Ibiza ve Arona araçlarda opsiyonel olarak sunulmaya başlayacak.

ÇOK OKUNANLAR