SEKTÖREL › SEAT'ın robot işçileri görev başında...

SEAT'ın robot işçileri görev başında...

21 Mayıs 2018 / 01:00 SEAT'ın Martorell’deki üretim merkezinde 2 bin robot görev yapıyor...

SEAT'ın robot işçileri görev başında...

SEAT’ın Martorell’deki üretim merkezinde 2 bin robot, 24 saat boyunca uyum içerisinde hareket ediyor. Kaynak yapmak, cıvata sıkmak, cila kaplamak ve milimetrenin onda ikisi oranındaki hassasiyette sapmaları tespit etmek gibi görevleri bulunan robotlardan bazılarının boyu 6 metreye ulaşıyor. 700 kilogram yük taşıyabilen ve 1.700 personelle koordine çalışan bu robotlar, 68 saniyede 1 otomobil şasisi üretebiliyor.

Senkron halinde hareket eden binlerce robot, günde 2.300 parça üretiyor. Robotlar, tüm gün boyunca uyum içinde hareket ederek; farklı gövde parçalarını birleştirmek, kapıları monte etmek ve şasi geometrisi ölçümü gibi uygulamalarda bulunuyorlar.Robotlar arasında, farklı özelliklerde mekanik dansçılar yer alıyor. En ufak robotların boyu bir metrenin biraz üzerindeyken, en büyükleri ise altı metreden daha yükseğe ulaşıyor. Bazı robotlar turuncu renkteyken, bazıları ise sarı olabiliyor. Bazılarında tutucu kollar, diğerlerinde sensörler yer alıyor. Ortak noktaları ise, hepsinin hafif ve çok yönlü olması. Robotlar, ağırlığı 700 kilograma varan parçaları bile sağlam bir şekilde kavrayıp işleyebiliyorlar.

Çoğu robot, altı adet eksen üzerinde hareket etme kabiliyetine sahip. Bu da yükselip alçalma, raylar üzerinde yatay hareket etme ve bulundukları noktadan 720 derece dönebilme dahil olmak üzere sayısız hareket olanağı sağlıyor. Her robot, bu dans sırasında üretim bandındaki otomobillerin gövdesi üzerinde günde 16 bin birleşme noktasına kaynak yapabilme kapasitesine sahip.

Tesisin ihtiyaçlarıyla ilgilenmek ve robotların faaliyetlerini denetlemek ise 390 kişiden oluşan bir ekibin sorumluluğunda. Ekip, kontrol odasından gerçek zamanlı olarak robotların yaptığı işi ve diğer işçilerle olan koordinasyonlarını izliyor. Endüstri 4.0 devriminin sağladığı bu koreografi sayesinde robotlar yalnızca sık tekrarlanan işleri ve ağır yükleri devralmakla kalmıyor, giderek daha hassas görevleri de yerine getirmeye başlıyor.

ÇOK OKUNANLAR