LANSMAN › Sekizinci nesil Volkswagen Golf satışa sunuldu

Sekizinci nesil Volkswagen Golf satışa sunuldu

16 Mart 2021 / 00:54 Yeni Volkswagen Golf, teknolojik donanımlar ve mild-hybrid motor seçenekleriyle geldi

Sekizinci nesil Volkswagen Golf satışa sunuldu

İlk nesli 1974 yılında yollara çıkan ve yedi nesli boyunca ulaştığı 36 milyonluk satış adedi ile Volkswagen'in en başarılı modellerinden biri haline gelen Golf'ün sekizinci nesli, 223.500 TL ile 398.500 TL arasında değişen fiyat etiketleriyle Türkiye pazarına sunuldu. Avrupa’nın en çok tercih edilen otomobili unvanına sahip olan ve aynı zamanda kompakt hatchback segmentinin de yaratıcısı olarak kabul edilen Golf'ün "dijital ve akıllı" olarak nitelendirilen sekizinci nesli teknolojik özellikleriyle dikkat çekiyor. 

f83cd4c5a2f5dff7cd46b0427b2707f4_0.jpg

Satışa sunulduğu ilk günden itibaren tüm nesillerinde gündelik kullanımı, zamansız tasarımıyla birleştiren Golf, geleneğini sekizinci nesilde de bozmuyor. Yenilenen far tasarımı ile çok daha modern ve agresif bir görüntüye bürünen Golf; yeni ön ve arka tampon, radyatör ızgarasını takip eden dört çizgili kaput tasarımı ve C sütununa kadar devam eden omuz çizgisiyle bugüne kadar üretilen en iddialı ve aerodinamik olarak en başarılı Golf nesli olarak öne çıkıyor. Volkswagen mühendisleri sade, dinamik ve akıcı bir tasarımla, sürtünme katsayısını 0,275’e indirerek, Golf’ün son derece aerodinamik bir yapıya kavuşmasını sağlamış. 

f83cd4c5a2f5dff7cd46b0427b2707f4_3.jpg

Golf, yeni LED farlarıyla artık daha ışıltılı bakışlara sahip. Bunun yanı sıra yeni Golf'ün opsiyonları arasında, daha önce Touareg, Passat ve yeni Tiguan’da da karşımıza çıkan  “IQ.LIGHT LED Matrix” far sistemi de sunuluyor. Dinamik uzun far asistanı “Dynamic Light Assist” özelliğiyle bağımsız LED segmentleri, Matrix teknolojisi sayesinde gerektiği şekilde bölgesel olarak açılıp kapanabiliyor. Sürüş sırasında uzun farlar yanarken, dış sensör tarafından karşıdan gelen araç algılanarak gerekli LED segmentleri kendiliğinden kapatılıyor; böylece diğer araç sürücülerinin gözünü kamaştırmadan güvenli biçimde uzun görüş mesafeli sürüş sağlanıyor.

f83cd4c5a2f5dff7cd46b0427b2707f4_4.jpg

KABİNDE DİJİTAL BİR ORTAM SUNULUYOR
Golf'ün iç mekanı, dokunmatik ve touch slider'lar ile kumanda edilen fonksiyonları sayesinde dijital bir dünya sunuyor. Standart olarak sunulan Dijital Kokpit'te 10 inçlik dijital gösterge paneli “Active Info Display” ve 8,25 inçlik Bilgi & Eğlence Sistemi dikkat çekiyor. Ayrıca, kişiselleştirilebilir ana menü ekranına sahip 10 inçlik dokunmatik Discover Pro Radyo Navigasyon sistemi de kablosuz App Connect özelliğiyle opsiyonel olarak sunuluyor. 

224dc045f3176a301017a71bc2b39706_0.jpg

Golf'te far grubu, klima ve radyo ayarları tamamen dokunmatik özelliğe sahip “touch button”lar ve “touch slider”larla yapılabiliyor. “Touch slider” özelliği ile sıcaklık ve ses kontrollerine hızlı ve sezgisel erişim sağlanabilirken, Bilgi & Eğlence Sistemi altında yer alan dokunmatik tuşlarla ek klima işlevlerine, destek sistemlerine, otomobilde bulunan donanıma bağlı olarak sürüş modlarına ve park asistanlarına doğrudan erişim sağlanıyor. Aydınlatma, görüş fonksiyonları ve sunroof hareketleri için de ayrıca dokunmatik kontrol panelleri bulunuyor. Sekizinci nesil Golf’te öne çıkan bir diğer yenilikse renkli “Head up Display” olarak karşımıza çıkıyor. İsteğe bağlı olarak tercih edilen bu özellik Golf’te ilk defa sunuluyor. 

224dc045f3176a301017a71bc2b39706_3.jpg

MILD-HYBRID MOTOR SEÇENEĞİ
MQB platformunun en son versiyonu üzerine geliştirilen yeni Golf'ün Türkiye’de sunulan motor yelpazesinde TSI ve hafif hibrit teknolojisiyle desteklenen eTSI (mild hibrit) motorlar bulunuyor. Üç silindirli 110 bg’lik 1.0 TSI ve mild hibrit teknolojisine sahip 1.0 eTSI'ın yanı sıra otomobilde bir de 150 bg'lik güce sahip 1.5 eTSI mild hibrit motor seçenekleri yer alıyor. Yeni Golf’te 7-ileri DSG şanzımanla kombine edilen eTSI motorlar, temelde 48 Volt’luk lityum-iyon bataryaya sahip 9,4kW gücünde bir elektrik motoruyla destekleniyor. Yüzde 10’a kadar daha az CO2 salımı ve maliyetsiz ekstra güç sayesinde düşük yakıt tüketimi sağlayan sistem Golf 8’de bulunan sürdürülebilir teknolojilerin en önemlisi.

f83cd4c5a2f5dff7cd46b0427b2707f4_2.jpg

ZENGİN DONANIM PAKETLERİ
Yeni Golf’ün standart donanım seçenekleri de tamamen yenilenmiş. Daha önceki Golf modelinde sunulan Midline Plus, Comfortline ve Highline donanım seçeneklerinin yerini Impression, Life ve Style'ın yanı sıra sportif R-Line versiyonu alıyor. En baz donanım seviyesinden itibaren sunulan zengin donanım seçenekleri arasında; LED ön ve arka far grubu, LED sinyaller, full dijital innovation kokpit, anahtarsız çalıştırma, tam otomatik klima “Climatronic” ve 16 inç alüminyum alaşım jantlar yer alıyor.  

224dc045f3176a301017a71bc2b39706_1.jpg

Life donanım seviyesinde; anahtarsız giriş “keyless entry”, ısıtmalı direksiyon ve ön yolcu koltukları, geri görüş kamerası, 10 renkli iç ambiyans aydınlatması, 3 bölgeli tam otomatik klima “Climatronic”, kablosuz şarj özelliği ve app-connect gibi özellikler öne çıkıyor. Style donanım paketinde; alüminyum alaşım jantlar 17 inçe yükseliyor. Ayrıca LED farlar artık performans özelliği kazanırken, listeye ön farlardan Volkswagen logosuna kadar uzanan dekoratif LED şerit ve içeride 30 renkli ambiyans aydınlatması da ekleniyor. “Side Assist” kör nokta uyarı sistemi ise sürüş güvenliğini arttırıyor.

R-Line ise sürücünün sportif sürüş deneyimine odaklanıyor. İçeride, dokunmatik tuşlarıyla "R" logolu progresif direksiyon, R-Line özel tasarım spor koltukları, alüminyum pedallar ve siyah tavan döşemesi; dışarıda ise "R-Line" özel tasarım ön ve arka tamponlar, 17 inçlik Valencia jantlar ve ön radyatör ızgarasındaki R logosu öne çıkıyor. 

Sofistike sesi, rafine ve zarif tasarımı, 10 hoparlör ve 480W çıkış gücüne sahip Harman Kardon ses sistemi ise Yeni Golf’te sunulan opsiyonel yeni özelliklerden biri olarak dikkat çekiyor.

2b845aa0ca59d08364520311c3b434a3_4.jpg

YARI OTONOM SÜRÜŞ DESTEK SİSTEMLERİ
Yeni Golf’te standart olarak sunulan zengin donanım seviyesine ek olarak yolculukları çok daha güvenli ve konforlu hale getiren Yarı Otonom Sürüş Asistanı “Travel Assist” ilk defa ve isteğe bağlı olarak sunuluyor. Sistem dur-kalk trafikten 210 km/s hıza kadar, çok fonksiyonlu sürüş destek sistemleri kamerasını ve gelişmiş mesafe sensörlerini kullanarak hem başka araçlarla güvenli takip mesafesini koruyor, hem de şeritte kalmanıza yardımcı oluyor. “Kapasitif Direksiyon” simidi sayesinde sürücüye sadece ellerini hafifçe direksiyonun sensörlerle donatılmış kısmında tutmak kalıyor.

TÜRKİYE PAZARINDA 210 BİNDEN FAZLA SATILDI
Golf modelinin Türkiye’de satışına 1994 yılında başladıklarını söyleyen Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro, “Satışa sunduğumuz günden bu yana 210 bin’den fazla Golf’ü tüketicilerle buluşturduk.” dedi. “Golf hem segmentinin yaratıcısı hem de lideri. 2013 senesinde kompakt hatchback segmentinin en çok tercih edilen otomobili haline gelen Golf, bu unvanını selefinin pandemi sebebiyle sadece yarım yıl satıldığı 2020 senesine kadar korudu. Aylık bazda baktığımızda yüzde 58’lere ulaşan segment payı Golf’ün ne kadar beğenilen bir model olduğunu gösteriyor.” diye sözlerine devam etti.

Yeni Golf’ün planlanan süreden daha geç pazara sunulmasına rağmen, satış anlamında arayı kapatacak güce sahip olduğunu söyleyen Bottaro, “Golf ikonik hale gelmiş zamansız bir model. Tamamen dijitalleşen iç mekanı, ilerici teknolojileri ve sürdürülebilir mobilite yaklaşımıyla Yeni Golf, markanın başarısına katkı sağlamaya devam edecek.” dedi.

YENİ VOLKSWAGEN GOLF'ÜN TÜRKİYE FİYATLARI

2b845aa0ca59d08364520311c3b434a3_0.jpg

ÇOK OKUNANLAR