SEKTÖREL › Shell CEO'sundan Türkiye'ye övgü

Shell CEO'sundan Türkiye'ye övgü

23 Mart 2011 / 00:52 Royal Dutch Shell CEO’su Peter Voser, Türkiye’deki başarılarından gurur duyduklarını belirterek yatırım konusunda kararlı olduklarını açıkladı

Shell CEO'sundan Türkiye'ye övgü
Royal Dutch Shell CEO’su Peter Voser, Shell’in 2011-2012 dönemi stratejik planlarını paylaştığı Londra’daki basın toplantısında, Türkiye’deki başarılarına da yer verdi. Shell'in Türkiye'yi birçok açıdan önemli bulduğunu vurgulayan Voser, dağıtım alanında Shell & Turcas ortaklığından büyük memnuniyet duyduklarını ve 2010 yılında ciddi bir büyüme gerçekleştirdiklerini  belirtti. Türkiye'nin boru hatları dolayısıyla da önemli bir ülke olduğunu hatırlatan Voser,  şunları söyledi:
“Türkiye'nin bundan sonraki büyümede büyük kararlılık ve güvenle bir yaklaşım izlediğini görüyoruz. Bu yüzden Türkiye yatırım açısından dikkat çekici bir ülke. Türkiye’de çok başarılı bir operasyon yürütüyoruz. Müşterilerimiz, Shell’e güven duyuyor. ”

Akaryakıt piyasasındaki bayilik sistemine ilişkin son düzenlemelere de değinen Voser, çok güçlü bir marka olan Shell’in böyle bir durumu yönetebileceğini vurgulayarak, “Çok güçlü ve çeşitlendirilmiş ürünlere sahibiz. Türkiye pazarında rekabete varız ve kendimize güveniyoruz” dedi. Avrupa ve Türkiye'de dizel yakıtların kullanımındaki artışı hatırlatan Voser, LPG ve dizelin dikkat çekici ulaşım çözümleri olduğunu, ancak Türkiye'nin bu yakıtların büyük bölümünü ithal etmesinin sorun teşkil ettiğini söyledi. Bioyakıtların düşük karbon salımları açısından gelecekte Türkiye pazarı için iyi bir alternatif ve rekabet aracı olabileceğini anlatan Voser, Türkiye'nin Irak ve Hazar bölgesine yakınlığı nedeniyle doğalgaz açısından şanslı bir ülke olduğunu, LPG'nin yanı sıra araçlara CNG'nin (sıkıştırılmış doğalgaz) de yeni bir yakıt alternatifi olabileceğini belirtti. Elektrikli araçlar konusuna da değinen Voser, 2050'de dünyadaki araç parkının yüzde 40’ının elektrikli olacağını tahmin ettiklerini fakat bununla birlikte hidrojen ve solar pille çalışan farklı motorlu araçların da geliştirileceğini öngördüklerini sözlerine ekledi.

ÇOK OKUNANLAR