SEKTÖREL › Shell Eco-marathon sona erdi

Shell Eco-marathon sona erdi

05 Haziran 2011 / 19:32 En az yakıtla en uzun mesafenin kat edilmesi hedefiyle düzenlenen 27. Shell Eco-marathon, heyecanlı bir mücadeleye sahne oldu

Shell Eco-marathon sona erdi
Royal Dutch Shell’in gelecekte çok çeşitli enerji kaynaklarına ihtiyaç olacağı öngörüsüyle yatırım yaptığı ‘akıllı mobilite’ konsepti kapsamında bu yıl Almanya’nın EuroSpeedway Lausitz pistinde düzenlenlenen 27'nci Shell Eco-marathon’da yine çok renkli ve heyecanlı mücadeleler yaşandı. “En az yakıtla en uzun mesafe kat edilmesi “ hedefiyle 7 farklı yakıt türünde yarışın düzenlendiği Eco-marathon,  bu yıl ilk kez elektrikli araçlar kategorisi “E-mobilite” heyecanına da sahne oldu. Bunun yanında, “Benzin”, “Hidrojen yakıt pili”, “Etanol”, “Güneş enerjisi kaynaklı elektrik”, “Dizel” ve “Gazdan sıvıya dönüştürülmüş yakıt” kategorilerinde de büyük rekabet yaşandı.

Shell Eco-marathon’a Türkiye’den Anadolu Üniversitesi (HİDROMOBİL), Yıldız Teknik Üniversitesi (Ae2Project) ve (AESK), Sakarya Üniversitesi (SETT), Boğaziçi Üniversitesi (BUHAR), Erciyes Üniversitesi (HYDROTEKK) ve Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi (TERAKKİ TEAM) katılarak, heyecana ortak oldu. Terakki Team, 1 litre yakıt ile 492 kilometre yol kat ederek, içten yanmalı prototip araçlarda 46’ncı, kendi yakıt türünde (etanol) 8’nci, etanol kategorisindeki liseler arasında 3’üncü oldu. Terakki Team, en iyi skorunu, 76 km geliştirmiş oldu. 

Boğaziçi Üniversitesi’nden Buhar takımı da 1 kilowatt saat enerji ile 157 kilometre kat etti ve 38 aracın yarıştığı prototip hidrojen araç kategorisinde 13. oldu. Buhar ekibi böylece, km/litre hesabına göre 1078 olan derecelerini 1396 km/litre’ye yükseltti. 1 kilowatt saat enerji, yaklaşık olarak 4 kişilik bir yemek hazırlamak için kullandığımız enerjiye eşit.

Genel sonuçlar ve yeni rekorlar
•    İçten yanmalı prototip kategorisinin birincisi, benzinli araçlarıyla 3688.2 km/litre’lik sonuç elde eden Fransız Microjoule takımı oldu.
•    İçten yanmalı şehir konsepti kategorisini ise etanollü araçları ile 509.4 km/l’ye eşit mesafe kat eden Danimarkalı DTU Roadrunners ekibi kazandı.
•    Graz Teknik Üniversitesi'nden (Avusturya) TERA TUGraz, Plug-in batarya prototip yarışmasında 842,5 km/kWh derecesini elde ederek, gelecek yıllar için mihenk taşı olacak bir başarı yakaladı.
•    Her yıl en az karbondioksit emisyon değerine sahip otomobile de bir ödül veriliyor. Bu yıl şehir konsepti kategorisinde yeni rekor 2 gr/km (1,972 gr/km) değeriyle Team proTRon (Almanya) tarafından kırılırken, Prototip galibi TERA TUGraz (Avusturya) yalnızca 0,545 gr/km emisyon değeriyle çalışan bir otomobil geliştirdi.

E-mobilite kategorisi, prototip solar ve hidrojen yakıt hücresi tiplerinde  iki yeni rekor kırıldı;
•    Politecnico di Milano’dan (İtalya) mecc-Sun takımı, yalnızca 1 kW enerjiyle 1108 kilometre yol kat edebilen güneş enerjili bir otomobil tasarladı ve geliştirdi.
•    Prototip hidrojen yakıt hücresi kategorisindeki eski rekorun da sahibi olan Fransız Polytech Nantes takımı, kendi rekorunu, 590,2 km/kWh derecesi ile kırdı.

ÇOK OKUNANLAR