SEKTÖREL › Shell'den 'emniyetli' bir aktivite

Shell'den 'emniyetli' bir aktivite

04 Temmuz 2011 / 22:29 Shell, Tünel Şenliği’nde kurulan devrilme simülatörüyle emniyet kemerinin önemini uygulamalı olarak gösterdi

Shell'den 'emniyetli' bir aktivite
Tüm araç sürücülerinin emniyet bilincini artırmak için yürüttüğü çalışmalar ile Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) trafik kazalarını azaltmak için başlattığı “Yol Güvenliği’nde Eylem 10 Yılı” projesine de güçlü bir katkı sağlayan Shell & Turcas, bu çerçevede gerçekleştirdiği etkinliklere bir yenisini 18. İstanbul Caz Festivali Tünel Şenliği’nde ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 5-29 yaş arası çocuk ve gençlerin başta gelen ölüm nedeni, trafik kazaları. Bu kazaların azaltılması için uygulama başlatan DSÖ’nün seçtiği ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Emniyet kemeri takma alışkanlığının artırılması ve hızdan kaynaklanan kazaların azaltılması için, trafik kazalarındaki hayati etkilerini uygulamalı olarak anlatan devrilme simülatörünü Beyoğlu Tünel’e kuran Shell & Turcas, emniyet bilincinin özellikle İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın etkinliklerinde sıklıkla yer alan genç kitle arasında yaygınlaşması için önemli bir adım daha atmış oldu. Festival katılımcıları arasından özellikle gençlere düşük hızdaki kazalarda bile çarpışma anında araç içindeki savrulmanın boyutlarını ve emniyet kemerini ön ve arka koltukta bağlamanın etkileri kendi etrafında 5 km/s hızla dönen simülatör eşliğinde uygulamalı olarak anlatıldı. Festivalin sürdüğü Cumartesi akşamı boyunca simülatörü 200’den fazla kişi denedi.
 
Etkinliğe katılan Shell & Turcas Avrupa Yol Güvenliği Müdürü Hülya İnci şirketin emniyete yönelik uygulamalarına ilişkin, “Emniyet” kural ve uygulamalarını tüm faaliyetlerinde içselleştiren ve vazgeçilmez unsur olarak kabul eden Shell & Turcas, emniyet kavramını çeşitli etkinliklerle kurumsallaştırıyor. Bugün burada yüzlerce gencin deneyimleme fırsatı bulduğu devrilme simülatörünü farklı lokasyonlarda başta gençler olmak üzere, toplumun tüm kesimleri ile buluşturmaya devam edeceğiz ” dedi.

ÇOK OKUNANLAR