SEKTÖREL › Shell'den tasarruflu sürüş eğitimi

Shell'den tasarruflu sürüş eğitimi

15 Mayıs 2011 / 21:46 Shell, tasarruflu araç kullanma bilincini artırmak için oluşturduğu 'Shell FuelSave Tasarruf Takımı’na eğitim verdi

Shell'den tasarruflu sürüş eğitimi
Shell & Turcas, tasarruf bilincinin sürücüler arasında daha da yaygınlaşması için Shell FuelSave marka elçisi Burcu Esmersoy ile bilinçlendirme kampanyaları yürütüyor. Burcu Esmersoy’un www.shell.com.tr web sayfasından yaptığı çağrıya  tasarruf tecrübelerini göndererek cevap verenler arasından seçilen 40 sürücü, Yol ve Sürüş Güvenliği Akademisi Autodrom İstanbul’da düzenlenen eğitime katılarak, Shell FuelSave Tasarruf Takımı üyesi oldular. Eğitim sonunda başarı sertifikalarını alan Shell FuelSave Tasarruf Takımı üyeleri, kendi çevrelerindeki sürücülere aldıkları bilgileri aktararak, tasarruf bilincinin Türkiye’de yaygınlaşmasına katkıda bulunacaklar.

Pistte “gerçek” eğitim
Shell FuelSave Tasarruf Takımı üyelerine eğitimi, sürüş teknikleri uzmanı Ethem Genim ve Burcu Esmersoy birlikte verdiler. 18 ticari ve 22 binek araç kullanıcısından oluşan takıma verilen teorik eğitimin ardından; pistte, farklı segmentlerdeki araçlarla, en yüksek tasarrufu sağlayan sürüş teknikleri ve alışkanlıkları hakkında uygulamalı eğitim verildi. Sürücülerin alabilecegi basit önlemlerle ve sürüş alışkanlıklarında yapacakları değişikliklerle ulaşabilecekleri etkin tasarruf yöntemleri hakkında detaylı bilgi aldılar.

Mavituna: “Tasarruf, toplumsal sorumluluğun gereğidir”
Shell & Turcas Pazarlama Müdürü Pınar Mavituna, verdikleri eğitimin, tasarruf bilincinin yaygınlaşması çabalarına kalıcı bir imza oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi: “Shell, geliştirdiği teknolojiler, sunduğu ürünler ve verdiği eğitimlerle, tasarrufun ekonomik ve ekolojik önemini, toplumun tüm katmanlarında yaygınlaştırmayı hedefliyor. Doğal kaynaklarımızın hızla tükendiği, küresel dalgalanmalar başta olmak üzere birçok etkenin akaryakıt fiyatlarını yükselttiği günümüzde, yakıt tasarrufu ve verimliliği, her zamankinden daha fazla önem taşıyor. Binek, ticari ve ağır vasıta tüm dizel araçlar için uygun olan Shell FuelSave Diesel’i Türkiye’deki tüm dizel araçların kullanması durumunda yaklaşık olarak 326 milyon litrelik yakıt tasarrufu sağlanacağını öngörüyoruz. Kısacası, yakıt tasarrufu artık sadece kişisel değil, aynı zamanda toplumsal  sorumluluğun gereğidir. Verdiğimiz tasarruf eğitimini, bu kapsamdaki faaliyetlerimizin tamamlayıcısı olarak görüyoruz. Bu nedenle, tüm sürücüleri, Shell FuelSave Tasarruf Takımı’nın gönüllü üyeleri olmaya davet ediyoruz.”

Shell’in Yakıt Tasarrufu Tavsiyeleri
1. Aracını makul bir hızda kullanın, ani frenden ve ani hızlanmalardan kaçının
2. Vitesi aracınız hız kazanmaya başlar başlamaz yükseltin.
3. Aracınızın motorunu ve yağını kontrol ettirin, en küçük problem için bile gecikmeden servise gidin.
4. Lastiklerinizin hava basıncını düzenli olarak kontrol edin.
5. Aracınızda gereksiz yük ve eşya bulundurmayın.
6. Gerekmedikçe klimanızı açık tutmayın.
7. Özellikle yüksek hızda seyrederken aracınızın camlarını kapalı tutun
8. Aracınızda mutlaka önerilen tipte motor yağı kullanın.
9. Otoyolda aracınızı sabit bir hızla kullanın.
10. Çok yoğun ve ilerlemeyen trafikte aracınızın motorunu durdurun.

Guinness rekor denemesinin provası
Shell FuelSave Tasarruf Takımı’nın eğitimi, Shell’in “Dünyanın En Kalabalık Tasarruf Eğitimi” rekor denemesi için de prova niteliğini taşıdı.  Ekim ayında, Shell’in faaliyette bulunduğu ülkelerde aynı anda yapılacak etkinlikte, en kalabalık tasarruf eğitimi verilecek. 100 yılı aşkın süredir yakıt verimliliği çalışmaları yürüten Shell, bu geniş katılımlı eğitim çalışmasıyla, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi hedefliyor.

ÇOK OKUNANLAR