SEKTÖREL › Skoda ile VW işbirliğinin 20. yılı kutlandı

Skoda ile VW işbirliğinin 20. yılı kutlandı

16 Nisan 2011 / 14:10 Çek Cumhuriyeti’nin otomobil markası Skoda ile Volkswagen, işbirliklerinin 20’nci yılını kutluyor

Skoda ile VW işbirliğinin 20. yılı kutlandı
Skoda ile Volkswagen 20 yıldır başarılı bir işbirliği içerisinde bulunuyor. Bu işbirliği dolayısıyla Skoda’nın üretim tesislerinde düzenlenen kutlamalar, başta Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ve Çek Parlamentosu Başkanı Milan Stech olmak üzere uluslararası düzeyde katılımla gerçekleşti.  Kutlamaların ev sahipliğini Skoda Yönetim Kurulu Başkanı Winfried Vahland ile Skoda Denetleme Kurulu ve Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn yaparken, 2018 yılına kadar satış adetlerinin en az 1.5 milyon adet seviyesine çıkarılması hedefi belirlendi.

20’nci yılını kutlayan Skoda VW işbirliği ile gelen başarının artarak sürdüğünü söyleyen Skoda Auto  Yönetim Kurulu Başkanı, Prof. Dr. Winfried Vahland şunları söyledi: “Mlada Boleslav’daki ana fabrikamızdaki kapasitelerimizin önemli boyuttaki artışı, bu büyüme stratejisinin uygulamaya konulması açısından önemli bir adımdır. Kapasite artırımlarının sonuçlanmasının ardından, ana fabrikada en çok satan Octavia ve Fabia modellerine yakın olan üçüncü bir modeli imal etmeyi planlamaktayız. Aynı zamanda da, Octavia ile ilgili üretim kapasitesi günlük 800 araçtan 1200 araca çıkarılmıştır.”

Skoda’nın 1991 yılında sadece Favorit modelini ürettiğini hatırlatan Prof. Dr. Winfried Vahland “Bugün, Fabia, Octavia, Roomster, Yeti ve Superb modellerimizi üreterek bütün modern otomobil segmentlerinde yerimizi alıyoruz. Kalite, donanım, teknoloji, konfor ile fiyat/değer oranı söz konusu olduğunda Skoda’nın farkı ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.

Volkswagen grubunu temsilen Volkswagen CEO’su Prof Dr Martin Winterkorn ise Skoda’nın 1991 den bu yana Volkswagen işbirliği ile satışlarını 4’e katladığını belirterek “Skoda bugün 100’den fazla uluslararası pazarda temsil edilmeye başlanmıştır. Sadece bir ürünü olan üretici geniş bir ürün yelpazesine sahip bir markaya dönüşmüştür. Şirketin tümü ve çalışanların bu işbirliğinden gurur duymakta olup gelecek yıllarda eforlarını bu işbirliğinin devamı için harcayacaktır” dedi.

Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu da, VW işbirliği sonucu Skoda markalı otomobillerde teknoloji ve kalitenin daha da ileri taşındığını kaydederek “110 yıllık Skoda tecrübesi ve otomobil üretiminde dünya devi Volkswagen birlikteliği satışlarımıza da başarıyla yansımıştır. Dünyada yıllık 760 binlere ulaşan teslimat rakamlarına ulaşılmıştır. Yüce Auto Skoda olarak amacımız, Türkiye’de bu yıl 10 bin adetlik satış hedefini yakalamak ve gelecek yıllarda çok daha fazla kişiyi Skoda kalitesiyle tanıştırmaktır.” diye konuştu.

ÇOK OKUNANLAR