LANSMAN › Skoda Superb liderliğini pekiştirecek

Skoda Superb liderliğini pekiştirecek

05 Haziran 2024 / 11:05 D segmentinin yeni lideri Superb'in yeni nesli 1.950.000 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu

Skoda Superb liderliğini pekiştirecek

2023 yılında D segmentinin lideri olan Skoda Superb'in dördüncü nesli Türkiye pazarına sunuldu. Markanın amiral gemisi modeli olan Superb, önceki nesilde olduğu gibi yine Sedan ve Combi gövde tipleriyle tercih edilebiliyor. Kalitesi, konforu, lüks donanımları ve farklı motor seçenekleriyle segmentinin referans modeli olmaya devam edecek olan Superb, lansmana özel olarak 1 milyon 950 bin TL'den başlayan fiyat etiketleriyle sunuluyor. Yeni Škoda Superb Combi'nin başlangıç fiyatı ise 2 milyon 550 bin TL olarak belirlenmiş.

c1eb313d7f75dd7388bdea34ca0dfe94_0.jpg

Yenilenen tasarımıyla birlikte daha rafine bir görünüme kavuşan dördüncü nesil Superb, sekizgen Škoda ön panjuru, kaput üzerindeki yeni Škoda logosu ve daha akıcı tasarımıyla dikkat çekiyor. Markanın yeni “Modern Solid” tasarım dilinin unsurlarını tamamen yeni Superb modeline taşıyan Škoda, kristal detaylarla tamamlanan yeni LED Matrix farları ve TOP LED stoplarıyla dikkat çekiyor. Superb aynı zamanda aerodinamik açıdan da daha verimli. Yeni tasarımı, ön tamponun köşelerinde yer alan hava kanalları ve aktif ızgaraların katkısıyla 0,23 Cd'lik rüzgar sürtünme katsayısına sahip olan Superb, böylece segmentinin en aerodinamik otomobillerinden biri olmayı başarıyor.

Yeni Superb, aynı zamanda farklı gövde renkleriyle de sofistike görünümünü tamamlıyor. Superb modeliyle birlikte Škoda markasında ilk kez kullanılan renkler de dikkat çekiyor. Ateş Kırmızı, Çakıl Taşı Gümüş, Ice Tea Sarı ve Kobalt Mavi markada ilk kez kullanılan renk tonları oldu. Ayrıca Superb’de zarif görünüme sahip Mistik Siyah ve Graphite Gri de tercih edilebiliyor.

c1eb313d7f75dd7388bdea34ca0dfe94_3.jpg

Superb Sedan'ın boyutları da değişmiş. Uzunluğu yaklaşık olarak 4,5 cm artarak 4,912 mm'ye çıkan Superb, 1849 mm genişliğe, 1481 mm yüksekliğe ve 2837 mm dingil mesafesine sahip. Geniş yaşam alanıyla araç içerisindeki herkes için ferahlık sağlayan Superb Sedan, aynı zamanda yine çok kullanışlı bir bagaja da sahip. Hacmi 20 litre artışla 645 litreye ulaşan bagaj, arka camla birlikte elektrikli olarak açılan bagaj kapağı, alçak yükleme eşiği ve bagajdaki kızaklı ek eşya bölmesi ile pratik bir kullanım sunuyor. Bu arada Superb Combi'nin 690 litrelik bir bagaja sahip olduğunu da belirtelim.

Superb'in kabini de tamamen yeni bir tasarıma sahip. Yatay çizgilerden oluşan ön konsolda 13 inçlik bilgi-eğlence ünitesi yer alırken, bunun hemen altında ise birden fazla fonksiyonu bir arada sunan küçük ekranlara sahip yeni kumandalar yer alıyor. Bu kumandalar kabinde daha minimalist ve teknolojik bir ortam yaratıyor. Malzeme kalitesiyle de adeta premium otomobil müşterilerine göz kırpan Superb'in kabininde konfora yönelik birçok Simply Clever çözümü yer alıyor.

c1eb313d7f75dd7388bdea34ca0dfe94_1.jpg

Škoda Superb üç farklı motor seçeneğiyle sunuluyor. Baz motor seçeneğinde 150 bg güç/250 Nm tork üreten 1.5 litrelik TSI mHEV hafif hibrit ünite görev yapıyor. Bu motor önden çekişli olarak sunulmakta.Bu ünitenin yanı sıra Superb 265 bg/400 Nm tork üreten 2.0 litrelik TSI benzinli veya 193 bg/400 Nm’lik 2.0 TDI dizel motorla da tercih edilebiliyor. Superb Sedan’da yer alan 2.0 litrelik motorlar, 4 tekerlekten çekişli aktarmaya sahip. Superb Combi ise 1.5 litrelik TSI mHEV hafif hibrit motor ile sunuluyor. Tüm motorlar DSG otomatik şanzımanla eşleştirilmiş. 

İlk kez bir hafif hibrit motorla sunulan Superb’de bu seçenek, performansa katkı sağlarken aynı zamanda yüzde 10’a kadar düşük yakıt tüketimine de yardımcı oluyor. 1.5 litrelik TSI mHEV hafif hibrit modelin yakıt tüketimi, 100 kilometrede sadece 5.3-5.6 litre olurken Škoda Superb’in 265 bg’lik en güçlü versiyonu ise 0-100 km/s hızlanmasını sadece 5.6 saniyede tamamlıyor.

c1eb313d7f75dd7388bdea34ca0dfe94_2.jpg

Škoda Superb’in donanım listesi de dikkat çekici. Giriş seviyesi Elite donanımda Uzun Far Asistanı, Şerit Takip Asistanı, Arka Trafik Uyarı Sistemi, Şerit Değiştirme Sistemi, Güvenli Çıkış Sistemi, Ön Bölge Frenleme Asistanı, Sürücü Yorgunluk ve Dikkat Uyarı Sistemi, E-Call Acil Durum Çağrı Sistemi ve 8 Adet Hava Yastığı gibi tüm güvenlik özellikleri standart olarak sunuluyor. Bununla birlikte Direksiyondan Vites Kontrolü (Shift by wire), 10,25 inç Dijital Gösterge Paneli​, 10 inç Bilgi-Eğlence Sistemi ve Geri Görüş Kamerası gibi birçok teknolojik özellik de sürüş deneyimini ileriye taşıyor. Konfor ekipmanlarında ise giriş donanım seviyesi itibariyle Isıtmalı Ön Koltuklar öne çıkan ekipmanların başında geliyor.

Premium donanım seviyesinde; Kablosuz Şarj Sistemi, Üç Bölgeli Elektronik Kontrollü Tam Otomatik Klima Sistemi​, Masaj Fonksiyonlu Ön Koltuklar​ öne çıkıyor. Prestige donanımında Şerit Takip Asistanı Plus, Yarı Otonom Araç Kontrolü ve Trafik Sıkışıklığı Asistanı (Seyahat Asistanı), Adaptif Hız Sabitleyici, Elektrikli Bagaj Kapağı ve Sanal Pedal​, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi (Kessy Advanced), 18 inç Dofida Alüminyum Alaşımlı Jantlar, 13 inç Bilgi-Eğlence Sistemi​, Isıtmalı Ön/Arka koltuklar, Smart Comfort giriş özelliği bulunan Hafızalı Ön Koltuklar, Havalandırma Fonksiyonlu Ön Koltuklar ve 8 farklı masaj modu bulunan Masaj Fonksiyonlu Ön Koltuklar yolculukları daha keyifli hale getiriyor.

Superb’in en üst donanım seviyesi L&K Crystal’de ise, Canton 14 Hoparlörlü 725 W Ses Sistemi​, Head-up Display​, 360 Derece Çevre Görüş Sistemi​, Akıllı Park Asistanı​, Dinamik Şasi Kontrolü Sistemi Pro (DCC Pro)​ ve 19 inç Veritate Alüminyum Alaşımlı Jantlar yer alıyor.

"ÖN TALEP İLE 5 BİNİN ÜZERİNDE BAŞVURU ALDIK
Zafer Başar / Yüce Auto Skoda Genel Müdürü

Yeni modelin basın lansmanında değerlendirmeler yapan Yüce Auto Škoda Genel Müdürü Zafer Başar, Superb’in segmentindeki önemine değinerek, “Škoda, 2001 yılından bu yana D segmentinde dengeleri değiştirmeye devam ediyor. Bugün yeni nesil Superb’in adeta kendiyle rekabet ederek daha da iddialı hale geldiğini görüyoruz. Sedan ve Combi gövde tipleriyle sunulan araç, segmentinde baş rol oynayan bir model. Türkiye’de de çok fazla tercih edilen Sedan modeli hem marka içerisinde hem de segmentinde eşsiz bir konumda. Haziran ayından itibaren yeni nesil Superb modellerini yollarda görmeye başlayacağız. 45 bin adetlik satış hedefimiz içerisinde yeni Superb’de ikinci yarı için önemli bir rol oynayacak. Geçen yıl bu segmentte ilk sıradaydık ve şimdi yeni neslin gelmesiyle birlikte hedefimiz yine bu sınıfta birinci olmak. Bu yıl için Superb modelinden tedarik süreçlerine bağlı olarak 12-15 bin adet aralığında bir satış performansı elde etmeyi hedefliyoruz. İddialı bir fiyatla lansman dönemini başlattık ve şu ana kadar sadece ön talep ile 5 binin üzerinde başvuru aldık ve bu rakam giderek artıyor. Bu rakam yılın geri kalanında sunacağımız araçların yaklaşık yüzde 30’unu temsil ediyor ve ilgi bizi çok mutlu etti. Aracın bu sınıftaki boşluğu büyük bir güçle dolduracağına inanıyoruz” dedi.

9ca8f114eb92dbd5b68b5b65c051fec1_0.jpg

Segmentinin en önemli oyuncularından biri olarak öne çıkan Superb’in müşteri profili hakkında da konuşan Yüce Auto Škoda Genel Müdürü Zafer Başar, “Superb müşterilerimizin dörtte birinin, yani yüzde 25’inin daha üst sınıflardan geldiğinin altını çizmeliyim. Müşterilerimizin geri kalanının önemli bir bölümü ise zaten öncesinde Superb kullanan müşteriler ve onlar tekrar alımlarını yapıyorlar. Bir kısım ise diğer markalardan Škoda’ya geçiş yapanlara ait. Bizim hedefimiz doğru bir hizmet politikasıyla ve güçlü ürün mutluluğuyla onları markamızda tutmak. Bu yıl kolay bir dönem olmayacak. Ama müşterilerimiz açısından otomobil almayı ve özellikle markamızdan otomobil almayı düşünen müşterilerimiz açısından şartları mümkün olduğu kadar kolaylaştıracağımız bir dönem olacak. Biz bu politikaya gücümüz yettiğince herhangi bir ticari kaygı duymaksızın devam etmenin doğru olduğunu düşünüyoruz. Çünkü büyümek için önemli bir fırsat yakaladık. Pazar koşullarından bağımsız olarak şartlar ne olursa olsun Yüce Auto Škoda olarak, bu fırsatı lehimize çevirmek istiyoruz. İlk 5 içinde olmak ve büyük bir marka olma hedefimizden vazgeçmediğimizi çok açık yüreklilikle söylüyorum. Çünkü şu an toplam binek pazarının yüzde yüzde 92’sini temsil eden, ürün çeşitliliği olarak en geniş markadan söz ediyoruz“ dedi.

“Yeni modeller sunmaya devam eden Škoda bayileri deneyim merkezi olacak” Türkiye’de sundukları yeniliklerin devam ettiğini belirten Başar, sözlerine şöyle devam etti;“Škoda olarak Türkiye’de çok yeni ve genç bir ürün gamımız var. Birçok farklı segmente farklı ürünlerle dikkat çekerken aynı zamanda yenilikçi olarak her müşteri kitlesine hitap etmeyi başarıyoruz. Şu anda yedi modelimizin beşinde güncellememiz mevcut. Scala, Kamiq ve Octavia modellerimiz makyajlanırken, Kodiaq ve Superb modellerimiz ise yeni nesilleri Türkiye’de satışa sunuluyor. Tüm ürün gamıyla gençleşmemizin yanı sıra önümüzdeki yıl tamamen elektrikli Enyaq modelimizi Türkiye’ye getireceğiz. Yeni Superb, dinamik ve güçlü tasarımı ile markamızın atak yılı olan 2024’te en önemli rollerden birisini üstlenecek. Diğer yandan global olarak da büyüyen bir markayız. Škoda, 2026 yılına kadar dört tamamen yeni elektrikli araç ve Enyaq ailesinden iki yenilenmiş model sunmaya hazırlanıyor. Škoda tam elektrikli araç ürün gamı altıya çıkararak ve marka tarihinin en geniş ürün gamı müşterilere sunulacak. Škoda Enyaq modelimizi ise, Türk müşterileri ile 2025 yılında buluşturmayı planlanıyoruz. Bu model, Škoda’nın elektrikli araç segmentindeki vizyonunu göstermesi açısından da önemli bir model. Biz, elektrikli araçlara geçiş döneminde endişelerden biri olan menzil ve şarj süresi kaygılarını en aza indirmek adına, bayilerimizi çok daha maliyetli olmasına rağmen çok daha etkin olacağını düşündüğümüz DC şarjlar ile donattık. Ayrıca kapımızı sadece Škoda müşterilerine değil bütün markaların müşterilerine açıyoruz. Dolayısıyla bütün showroomlarımız birer deneyim merkezine dönüştüreceğiz. Çok kısa sürede bizi ziyaret eden bütün marka müşterilerine; hem araçlarını çok kısa sürede şarj etsinler hem de bizi tanısınlar istiyoruz” dedi.

ÇOK OKUNANLAR