LANSMAN › Skoda'nın atağı iki önemli makyajla başladı

Skoda'nın atağı iki önemli makyajla başladı

11 Şubat 2024 / 20:39 Skoda, makyajladığı Kamiq ve Scala modellerini Mart ayının sonunda ülkemizde satışa sunacak

Skoda'nın atağı iki önemli makyajla başladı

Bu yıl içerisinde yeni Superb, yeni Kodiaq ve makyajlı Octavia modellerini yollarımızla buluşturmaya hazırlanan Škoda'nın 2024 ürün atağı, model gamındaki iki önemli modelin makyajıyla başladı. B-SUV modeli Kamiq ve C-HB modeli Scala'yı müşteri talepleri doğrultusunda güncelleyerek daha çekici, kullanışlı ve donanımlı hale getiren Skoda, bu iki modeli Mart ayının sonunda Türkiye pazarına sunmuş olacak. Frankfurt'ta kullanma imkanı bulduğumuz makyajlı Scala ve Kamiq'in ayrıca sportif Monte Carlo versiyonları da Nisan ayında Türkiye yollarıyla buluşacak.

54e54bb7942044007260b4b7fe274985_1.jpg

Markanın 2020 yılından günümüze kadar ülkemizde 18.221 adetlik satışa ulaşan Kamiq modeli, makyajla birlikte daha agresif ve güçlü bir görünüme kavuşmuş. Artık daha büyük ve daha dik tasarlanmış bir ön ızgaraya sahip olan Kamiq, daha keskin yeni far tasarımıyla da dikkat çekiyor. Tercihe bağlı olarak Full LED Matrix far teknolojisi ve LED ön sis farlarının sunulacağı Kamiq’in ön ve arka difüzörleri de artık yeni bir tasarıma sahip. Aracın arka kısmında yer alan yeni TOP LED stoplar ve LED sis farlarının tasarımı, yeni arka tampon tasarımıyla birleşerek Kamiq’e daha güçlü bir görünüm kazandırmış. 

1a26dae814685df31a54cf0d6043e1b4_4.jpg

Scala da makyajla birlikte mevcut tasarım dilini evrimleştirerek ileriye taşımış. Yeni far tasarımı, LED ön sis farlar, Full LED Matrix far seçeneği, daha geniş ve dik ön ızgara ve yeniden tasarlanan ön tamponlar Scala’nın yenilenen yüzünü oluşturuyor. Arka bölümde de hafif dokunuşlara sahne olan Scala, yeni TOP LED stop tasarımı, LED arka sis farları ve yeni arka tamponla birlikte daha dinamik bir forma kavuşmuş. Skoda her iki model için de yeni jant tasarımları sunuyor. Özellikle ülkemizde ilk defa sunulacak Monte Carlo versiyonundaki 18 inçlik jantların çok sportif göründüğü bir gerçek.

1a26dae814685df31a54cf0d6043e1b4_1.jpg

Scala ve Kamiq’in elden geçirilen kabinlerindede de daha fazla konfor, teknoloji ve yeni tasarım unsurları yer alıyor. Bazı yenilikler müşteri geribildirimlerine dikkate alınarak gerçekleştirilmiş ki, çift bölgeli klimatronik sistemine eklenen fan hızı ayarlama butonları da bunlar arasında yer alıyor. Bu yeni kontrol paneli, sürüş sırasında daha ergonomik bir kullanım sağlıyor. Bununla birlikte otomobillerde 45W şarj hızına sahip yeni USB-C girişlerine de yer verilmiş. Scala ve Kamiq'te ayrıca ilk defa dikiz aynasında da USB-C girişi de yer alıyor. Otomobiller 8 inçlik dijital göstergeler ve 8.25 inç’lik dokunmatik multimedya ekran sunulurken, donanım seviyesine bağlı olarak 10.25 inç’lik dijital gösterge paneli de tercih edilebiliyor. Tüm bunlara ek olarak araçların üretimdeki CO2 ayak izini daha da azaltmak için Scala ve Kamiq'te artık daha fazla sürdürülebilir malzeme yer alıyor. Örneğin yeni kapı ve koltuk döşemelerinde geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılmış.

1a26dae814685df31a54cf0d6043e1b4_2.jpg

Scala ve Kamiq modellerindeki bir diğer önemli yenilik de Türkiye pazarına da ithal edilecek olan Monte Carlo versiyonları. Bir süredir Fabia'da sunulan bu sportif seçenek  artık Scala ve Kamiq'te de satın alınabilecek. Škoda’nın ralli başarılarından ilham alarak tasarlanan Monte Carlo versiyonları dinamik çizgileri ve keskin hatları ile öne çıkıyor.

7db73376eceda9bdeb0fe0fc8e2833cb_0.jpg

Scala Monte Carlo ve Kamiq Monte Carlo, bu serinin tipik özelliklerinde olduğu gibi parlak siyah detaylar ve sportif bir iç mekan ile gelecek. Bu seride; ızgara çerçevesi, dış ayna kapakları ve yan eteklerin yanı sıra ön-arka difüzör ve logolardaki detaylar parlak siyah renk olarak sunuluyor. Buna ek, modele özel olarak tasarlanan siyah zeminli jantlar, Monte Carlo sportifliğini yansıtıyor. Araçların içerisinde de Monte Carlo logolu spor direksiyon, çelik pedallar, karbon görünümlü orta konsol ile birlikte Monte Carlo kırmızı-gri dikiş detaylı spor koltuklara yer verilmiş. Kamiq ve Scala'nın Monte Carlo versiyonları ülkemizde sadece 1.5 litrelik TSI motorla sunulacak. Bu versiyonla birlikte Kamiq ve Scala ayrıca elektrikli bagaj kapağına da kavuşmuş oluyor. Sanal pedal özelliğiyle ayak hareketiyle de açılabilen elektrikli bagaj kapağının yanı sıra, panoramik cam tavan ve otomatik park pilotu da Monte Carlo versiyonlarında standart olarak sunulacak.

62bd554886c872b5791c3a2ff6b748fd_0.jpg

Kamiq ve Scala. 1.0 ve 1.5 litrelik TSI motorlarla sunulmaya devam edecek. Ancak motor gamında da bir değişiklik söz konusu. Otomobillerde baz seçenek olarak sunulacak 1.0 litrelik üç silindirli TSI motorun 110 bg'den 115 bg'ye yükseltilmiş. Güç gerekmediğinde iki orta silindiri kapatarak yakıt tüketimini azaltan ACT teknolojisine sahip 150 beygirlik 1.5 TSI motor ise model gamının güçlü motor seçeneği olmaya devam ediyor. 

62bd554886c872b5791c3a2ff6b748fd_1.jpg

Škoda, her modelinde olduğu gibi Kamiq ve Scala modellerinde de güvenlikten ödün vermemiş. Sürücünün yaşamını kolaylaştıran sürüş asistanların yanı sıra her iki modelde de hem sürücünün hem yolcuların güvenliğini sağlamak amacıyla zengin güvenlik sistemlerine yer veriliyot. Euro NCAP bağımsız çarpışma testlerinden 5 yıldız alan Scala ve Kamiq, yüksek yetişkin ve çocuk koruma skorlarıyla dikkat çekiyor.

ÇOK OKUNANLAR