MOTORSPORLARI › Skoda'nın yeni yarışçısı hazır

Skoda'nın yeni yarışçısı hazır

20 Haziran 2022 / 08:57 Yeni FABIA üzerine geliştirilen araç, efsanevi RS ismini kullanarak FABIA RS Rally2 adını aldı

Skoda'nın yeni yarışçısı hazır

Skoda, ralli aracının yeni neslini gösterdi. FABIA RS Rally2 adını alan araç, markanın sportif yol otomobillerine gönderme yaparken, aynı zamanda tarihi bir model olan Skoda 130 RS’den de ilham alıyor. Yeni araç, dört kez Monte Carlo Rallisi de dahil olmak üzere toplamda 1700’ün üzerinde galibiyet ve altı dünya şampiyonluğu alan FABIA Rally2 evo’nun izinden gidiyor. Skoda Motorsport’un FABIA RS Rally2’de tercih ettiği Mamba Yeşili gövde boyası da, markanın sportif modelleriyle olan bağlantısını işaret ediyor.

8738499ace0ad3c1cbd85de9a249b49f_3.jpg

Skoda Motorsport, müşteri takımlarına önceki nesil araçtan 450 adedin üzerinde satarak Rally2 kategorisinde yüzde 30’un üzerinde bir pazar payı elde etmişti. Dördüncü nesil FABIA üzerine yapılan FABIA RS Rally2, yönetmelikler çerçevesinde 1.6 litrelik turbo benzinli motora, 5-ileri sıralı vites kutusuna ve dört tekerlekten çekiş sistemine sahip.

8738499ace0ad3c1cbd85de9a249b49f_2.jpg

FABIA RS Rally2’nin geliştirme çalışmalarına Skoda Motorsport mühendisleri, teknisyenleri ve mekanikleriyle birlikte Andreas Mikkelsen, Jan Kopecký, Kris Meeke ve Emil Lindholm gibi pilotlar katıldı. Farklı koşullarda test edilen yeni ralli aracı, gerçek yarışlarda karşılaşacakları tüm zorluklara karşı sınandı. Test kapsamında Finlandiya’nın dondurucu soğuğundan, İspanya’nın hızlı ve akıcı asfaltlarından Fontjoncouse’nin aşırı derece zorlu toprak yollarından geçildi. Böylece müşteri takımlarının dünyanın her yerinde ve her şartta güvenilir bir şekilde mücadele edebilmesi garanti altına alındı.

8738499ace0ad3c1cbd85de9a249b49f_1.jpg

Yeni aracın aerodinamilerine de büyük önem verildiği açıklanıyor. Skoda'nın ana hedefi, aracın aerodinamik verimliliğini korurken, aynı zamanda daha fazla yere basma gücü üretmek olmuş. Tamamen yeni arka kanat ve araç üzerinde daha temiz hava akışıyla FABIA RS Rally2’nin aerodinamik performansı artırılmış. Daha uzun aks aralığı ve daha büyük ölçülerle kusursuz bir sürüş dengesi elde edildiği de verilen bilgiler arasında bulunuyor.

Skoda Motorsport sadece performansı değil, aynı zamanda güvenliği de ön plana aldı. MQB-A0 platformu üzerine yapılan araçta özellikle yandan çarpma konusundaki güvenlik önlemleri artırılmış. Altı kat karbon fiber ve Kevlar ise, araç içerisindekileri keskin objelerden korumak için kullanılmış.

ÇOK OKUNANLAR