SEKTÖREL › Stellantis ve Foxconn'dan ortak girişim!

Stellantis ve Foxconn'dan ortak girişim!

25 Mayıs 2021 / 14:52 Foxconn ve Stellantis'in yatırımlarıyla oluşan "Mobile Drive", gelişmiş araç içi ve bağlantılı otomobil teknolojileri geliştirecek

Stellantis ve Foxconn'dan ortak girişim!

Otomotiv devi Stellantis ve teknoloji devi Foxconn, dijital kokpitler ve kişiselleştirilmiş bağlantılı hizmetler geliştirmek üzere Mobile Drive Ortak Girişimi'ni hayata geçirdi. Şirketlerin 50/50 ortak yatırımlarıyla oluşturulan ileri teknoloji yazılım ve dijital geliştirme şirketi Mobile Drive için bağlayıcı olmayan mutabakat anlaşması imzalandı.

Gelişmiş tüketici elektroniği, HMI arayüzleri ve müşteri beklentilerini aşacak şekilde, en iyi araç içi kullanıcı deneyimlerini hedefleyen Mobile Drive, geleceğin dijital deneyimlerini bugünden tüketicilere sunmaya hazırlanıyor. Elektronik endüstrisindeki en gelişmiş yenilikleri sürdürülebilir mobilite için kullanacak olan Mobile Drive, dünyanın önde gelen otomotiv markalarını çatısı altında bulunduran Stellantis ile birlikte, talep edildiği takdirde diğer otomobil üreticilerine de hizmet verecek.

Mobile Drive; Stellantis'in küresel araç tasarımı ve mühendislik uzmanlığını, Foxconn’un akıllı telefonların ve tüketici elektroniğinin hızla değişen yazılım ve donanım alanlarındaki küresel gelişimiyle birleştirecek. Bu birleşme Mobile Drive'ı, kullanıldığı araçların içinde ve dışında sorunsuz şekilde bağlanan, yeni bir kabin içi bilgi ve eğlence kapasitesi sunmaya yönelik, küresel çabaların ön saflarında konumlandıracak.

1bd42c18213c0f032d19d06bed0c8e10_0.jpg

Stellantis İcra Kurulu Başkanı Carlos Tavares konuyla ilişkili görüşlerini şöyle paylaştı: "Bugün, güzel tasarım veya yenilikçi teknoloji kadar önemli olan bir şey daha var; o da otomobillerimizin içindeki özelliklerin müşterilerimizin hayatını ne kadar iyileştirdiğidir. Yazılım, sektörümüz için stratejik bir atılımdır ve Stellantis, tıpkı elektrikli araç teknolojisinde olduğu gibi, sektörümüzün bir sonraki büyük evrimine işaret eden bağlanırlık özelliklerinin ve hizmetlerinin hızla geliştirilmesini sağlayacak bir şirket olan Mobile Drive ile liderlik etmeyi planlıyor."

Foxconn Yönetim Kurulu Başkanı Young Liu ise şunları söyledi: “Geleceğin araçları giderek daha fazla yazılım odaklı ve yazılım tanımlı olacak. Günümüzde ve gelecekte müşteriler, sürücüleri ve yolcuları, içeride ve dışarıda araca bağlamak için giderek daha yazılım odaklı ve yaratıcı çözümler talep ediyor ve bekliyor. Mobile Drive; tasarımcılardan, yazılım ve donanım mühendislerinden oluşan ekiplerle bu beklentileri karşılayacak ve hatta ötesine geçecek. Bu ortak girişim, Foxconn’un dünya genelindeki tüketicilerin yaşam kalitesini iyileştirmek için akıllı teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanmasındaki küresel liderliğinin doğal bir uzantısıdır."

Mobile Drive'ın tüm geliştirmeleri Stellantis ve Foxconn'un ortak mülkiyetinde olacak. Hollanda merkezli ortak girişim, Stellantis ve diğer ilgilenen otomobil üreticilerine yazılım çözümleri ve ilgili donanım sağlamak için rekabetçi teklifler veren bir otomotiv tedarikçisi olarak faaliyet gösterecek. 

Mobile Drive; yapay zeka tabanlı uygulamalar, 5G iletişimi, kablosuz güncelleme hizmetleri, e- ticaret fırsatları ve akıllı kokpit entegrasyonlarını içermesi beklenen yazılım yenilikleriyle bilgi-eğlence, telematik ve bulut hizmeti platformu geliştirmeye odaklanacak.

Foxconn ve Stellantis daha önce dünyanın en etkili teknoloji etkinliği CES®'de sergilenen Airflow Vision tasarım konseptinin geliştirilmesinde ortak olmuşlardı. Konsept, her iki şirketin de yeni nesil birinci sınıf taşımacılık ve kullanıcı deneyimi konusundaki düşüncelerini ortaya koymuştu.

Stellantis Foto Galeri Tüm Stellantis Foto Galerileri
ÇOK OKUNANLAR