KONSEPT › Subaru XV Concept

Subaru XV Concept

19 Nisan 2011 / 19:22 Subaru’nun yeni nesil crossover konsepti XV, farklı özellikleri tek bir potada eriten bir model olarak çok yakında üretime geçecek

Subaru XV Concept
Subaru'nun Şanghay Otomobil Fuarı'nda gün ışığına çıkardığı XV konsepti, 'elektro sarı-yeşil' olarak adlandırılan gövde rengiyle dikkat çekici bir görünüm sunuyor. Yüz hatları markanın diğer modellerine benzeyen konseptin kabininde gümüşi beyaz renk deri döşemeye yer verilmiş. Ön konsolunda çok fonksiyonlu dokunmatik paneller bulunan otomobilin tavanıysa tamamen cam olarak tasarlanmış. 2012 yılında sunulacak olan Impreza modeli baz alınarak geliştirilen XV konsepti böylece yeni nesil Impreza'nın nasıl görünebileceği hakkında da ipuçları taşıyor.

Subaru, 4450 mm uzunluğundaki bu yeni konseptinde 2.0 litrelik 4 silindirli boxer motora yer vermiş. Standart olarak simetrik dört çeker sistemi bulunan araçta şanzıman olarak ise CVT tercih edilmiş. XV’nin 2011 yılı bitmeden piyasaya çıkmış olacağı tahmin ediliyor.

XV konseptinde ayrıca Subaru’nun geliştirdiği yeni nesil güvenlik sistemi olan 'eye sight' da bulunuyor. Bu sistemde, araca yerleştirilen kameralar sayesinde sürüş sırasında sensörler XV’yi 360 derece tarıyor. Böylelikle oluşabilecek tehlikeler önceden fark edilerek kabindeki ana ekrandan sürücüye bildiriliyor.

ÇOK OKUNANLAR