SEKTÖREL › Suzuki'nin mild-hybrid atağı devam ediyor

Suzuki'nin mild-hybrid atağı devam ediyor

30 Mart 2021 / 22:27 Suzuki, hem Vitara hem de SX4 S-Cross modellerinin hibrit teknolojili versiyonlarını satışa sundu

Suzuki'nin mild-hybrid atağı devam ediyor

Doğan Holding çatısı altında faaliyet gösteren Doğan Trend Otomotiv tarafından temsil edilen Suzuki, geçtiğimiz yıl satışa sunduğu milld-hybrid teknolojili Swift Hibrit modelinin ardından, hem Vitara’nın hem de SX4 S-Cross modellerinin de mild-hybrid versiyonlarını satışa sundu. Suzuki Vitara Hibrit ailesi 296.900 TL’den başlayan fiyatlarla sunulurken, SX4 S-Cross Hibrit ise 306.900 TL’lik anahtar teslim satış fiyatıyla satılıyor. Her iki model de 6-ileri otomatik şanzımanla kombine edilmiş akıllı hibrit teknolojili 129 bg’lik 1.4 litrelik Boosterjet turbo benzinli motorla sunuluyor. 

9f091a12ef96020f763577c0471acb52_1.jpg

Hem Vitara hem de SX4 S-Cross modelleri için geliştirilen yeni 48V mild-hybrid güç-aktarma sistemi, hafif tasarımıyla dikkat çekerken, tüm bileşenleriyle aracın toplam ağırlığına 15 kg'den daha az ekliyor. Suzuki’nin yeni ve daha yüksek güce sahip sistemi, 48V lityum iyon batarya, Entegre Marş Jeneratörü (ISG) ve 48V-12V (DC/DC) dönüştürücü olmak üzere gelişmiş bileşenlerden oluşuyor. Hem bir jeneratör hem de marş motoru görevi yapan ISG, sisteme kayışla bağlı ve 2.000 d/d’den 3.000 d/d’ye kadar 235 Nm ek tork kullanıma sunarak hızlanma anında içten yanmalı motoru destekliyor. Kompakt ve yüksek performanslı lityum iyon batarya, yavaşlama ve fren anında geri kazanılan elektrik enerjisini depoluyor ve Entegre Marş Jeneratörü tarafından yönetilen start stop fonksiyonunda sistemi besliyor. Batarya ve DC/DC dönüştürücü ünitesi, ağırlık dağılımına yardımcı olmak için ön koltukların altına yerleştirilmiş. 48V sistem ayrıca yeni tork doldurma kontrolü ve tork yükseltme özelliklerine sahip. Bu çözüm, hızlanma esnasında elektromotorun torkuyla içten yanmalı motorun torkunu destekleyerek sürüş hissini artırıyor. Sistem, motor ECU’su, motor devri ve gaz kelebeği konumuna bağlı olarak sürücünün ne zaman hızlanacağını tespit ediyor ve içten yanmalı motoru desteklemek üzere elektromotoru devreye sokuyor. 48V sistem, sürücünün isteği üzerine hızlanmayı da destekleyebiliyor. Elektromotor, benzinli motora gecikmeden ek tork sağlayabildiğinden, tork doldurma kontrolü özelliği sürücü gaza hızlı bir şekilde bastığında devreye giriyor.

4x2 çekişli Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit, WLTP verilerine göre 100 km’de 5.7 litrelik ortalama yakıt tüketimi değeriyle dikkat çekerken, Vitara Hibrit 4x4 ise 100 km’de ortalama 6.2 litrelik tüketim değeri sunuyor.

9f091a12ef96020f763577c0471acb52_0.jpg

Suzuki Marka Direktörü Şirin Mumcu Yurtseven; “Vitara ve SX4 S-Cross’un da satışa sunulmasıyla Türkiye’deki hibrit SUV pazarının önemli oyuncularından biri olduk. Deloitte tarafından yapılan 2021 Küresel Otomotiv Tüketici Araştırması Türk tüketicisinin güvenlik donanımları, ekonomik fiyat ve yakıt tasarrufu üçgeninde alım tercihi yaptığını ortaya koyuyor. Araştırmaya göre tüketicilerin en çok talep ettiği ilk 5 özelliğin 4 tanesini standart olarak tüm model ve versiyonlarımızda sunuyoruz. Bu özelliklere değinmek gerekirse: Otomatik Ani Frenleme, Kör Nokta Uyarısı, Navigasyon ve Şerit Takip Uyarı Sistemi. Suzuki olarak hibrit ürün gamımızla aslında tam da Türk tüketicisinin taleplerine yanıt veriyoruz. Türkiye’deki hibrit dönüşümümüzün ilk adımını Swift Hibrit ile atmıştık. Swift Hibrit, yüzde 20’yi aşan yakıt tasarrufu, sunduğu standart güvenlik donanımları ve uygun fiyatıyla ilgi görmeye devam ediyor. Şimdi de hibrit atılımımızı sağlamlaştırarak yeni modellerimizi pazara sunuyoruz. Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit ile birlikte Suzuki hibrit ailesini tamamlıyoruz. Hibrit gamımızda sunduğumuz standart donanım özellikleri ve avantajlı fiyatlarla pazarda fiyat/fayda dengesi açısından iddialı olmak istiyoruz.” açıklamasını yapan Yurtseven sözlerine şöyle devam etti: “Artık Türkiye pazarındaki Jimny hariç tüm modellerimiz hibrit olarak yer alacak. Swift Hibrit ile yakaladığımız ivmeyi Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit’le birlikte güçlendireceğiz. 2020 yılı sonundan bu yılın ilk çeyreğine kadar olan dönem bizim için bir geçiş süreciydi. Ailenin tamamlanmasıyla pazardaki varlığımızı artıracağımıza inanıyoruz. Son tüketicilerin yanı sıra, Türkiye’de filo araç yapısını hibrit araçlarla değiştirmek isteyen çevreye duyarlı şirketler de potansiyel müşterilerimiz arasında. Bu kapsamda, sene sonuna kadar 4 bin adede yakın hibrit otomobil satışı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Öte yandan, Suzuki Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit için sadık müşterilerimize sınırlı sayıda özel fırsatlar sunduk. Avantajlı takas imkanlarımızla birlikte hibrit ailesini onlarla tanıştırdık. Bunun sonucunda, 100 adet Suzuki Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit’in ön satışını ilk haftada gerçekleştirdik” dedi.

ÇOK OKUNANLAR