SEKTÖREL › Tamamen elektrikli BMW iX kış testinde

Tamamen elektrikli BMW iX kış testinde

25 Aralık 2020 / 13:18 Seri üretim için gün sayan BMW iX en zorlu yol ve soğuk hava koşullarında test ediliyor

Tamamen elektrikli BMW iX kış testinde

BMW'nin tamamen elektrikli yeni SUV modeli iX’in seri üretim öncesi geliştirme sürecinde finale yaklaşılıyor. Elektrikli motorları, dört tekerlekten çekiş sistemi, şarj teknolojisi ve yüksek voltajlı pilleri Kuzey Kutup Dairesi'nin en zorlu hava koşullarında gerçekleştirilen dayanıklılık testlerinden başarıyla geçtiği açıklanan BMW iX’in seri üretimi 2021’de başlayacak.

BMW iX’in en zorlu şartlardaki güvenilirliğinin ve işlevselliğinin kanıtlanması için süspansiyon kontrol sistemleri ile beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi, Norveç’in Magerøya adasındaki Kuzey Burnu'nda yer alan ıssız yollarda test ediliyor. Bu süreçte, test mühendisleri, yolun düşük sürtünme katsayısına sahip yüzeylerinde motor ve süspansiyon sistemleri arasındaki etkileşimi değerlendiriyor. BMW eDrive teknolojisinin bileşenleri, kış testi sırasında oldukça zorlayıcı durumlara maruz bırakılıyor. Yüksek voltajlı piller ve şarj teknolojisi için son derece düşük sıcaklıklarda saha testleri uygulanıyor. Böylece, şarj seviyesinin durumu kontrol edilirken, bir yandan da yüksek voltajlı pillerin optimumda çalıştığı sıcaklık aralıkları takip edilebiliyor.

aaf05b6a60bd68c973a94bd848a09f2e_0.jpg

Geçtiğimiz yıl lanse edilen BMW iNEXT konseptinin seri üretim versiyonu olarak sahneye çıkan BMW iX, BMW’nin Almanya’daki Dingolfing fabrikasında üretilecek ve 2021 yılının son çeyreğinde Türkiye’de yollarla buluşacak. 

Gelecekteki BMW modellerine de öncülük etmesi planlanan BMW iX, 500 bg'lik gücü, 5 saniyeden kısa olan 0-100 km/s performansı ve WLTP kriterlerine göre 600 kilometreden fazla sürüş menzili sunan verimli bataryasıyla elektrikli otomobil standartlarını başka bir boyuta taşıyor. BMW iX’in hızlı şarj ile sadece 40 dakikada yüzde 80 doluluğa ulaşabilen bataryası, aynı zamanda 10 dakika içerisinde 120 km’den fazla sürüş menzili sunuyor. 

ÇOK OKUNANLAR