SEKTÖREL › Toyota'dan Türk girişimcilere destek

Toyota'dan Türk girişimcilere destek

21 Mart 2011 / 23:16 M.I.T. Enterprise Forum Turkey ve Toyota, iş dünyasının devleriyle Türk girişimcileri buluşturdu

Toyota'dan Türk girişimcilere destek
Yaratıcı fikirleri olduğu halde, gerekli sermayeye sahip olmayan girişimci ruhları destekleyen M.I.T. Enterprise Forum Turkey ve Toyota işbirliği ile gerçekleştirilen İş Planı Yarışması'na Türkiye'den yapılan 3.202 başvurudan yarı finale kalan 31 ekip için eğitim süreci 19 Mart Cumartesi günü başladı. 31 ekip, şirket kurma ideallerine kavuşmak için 2 gün boyunca M.I.T. Enterprise Forum Turkey e-Center'da kampa girdi.

Yarışmacılar kamp süresince, girişimcilik ve sermaye bulma konusunda kendi alanında en değerli isimlerin önderliğinde ''Mükemmel bir iş planı nasıl hazırlanır?'', ''Finansman şirketlerinin ilgisi nasıl çekilir?'', ''Hızla gelişen teknoloji çağında klasik ve dijital pazarlama'' gibi konularda eğitim görecekler.

Bir sonraki adımda 31 ekip arasından inovatif, ölçeklendirilebilir olan iş planları son tura geçmeye hak kazanacak. Kazanan 9 ekibe ait şirket kuruluşlarının masrafları M.I.T. Enterprise Forum Turkey tarafından karşılanacak. 24 Mayıs 2011 tarihinde sonuçlanacak yarışmada birinci olan ekibe 50.000 USD, ikinciye 15.000 USD ve üçüncüye 5.000 USD ödül verilecek.

Kısa bir süre önce ABD Başkanı Barack Obama ve Ticaret Bakanı Gary Locke tarafından oluşturulan İnovasyon ve Girişimcilik Danışma Konseyi'nin üyesi olarak atanan M.I.T. Enterprise Forum Direktörü Ken Morse;''Toyota'nın vermiş olduğu entelektüel ve finansal destek sayesinde bu yarışma diğer ülkelerde olduğundan çok daha hızlı yayıldı ve ilgi gördü. Bu yarışmada ekiplerin kazanması ya da kaybetmesi önemli değil. Rekabet eden tüm ekipler, bu yarışmadan büyük fayda sağlayacak ve önemli dersler çıkaracak. Çünkü bazen ekipler, fikirlerinin takdire değer olduğunu kanıtlamaya o kadar motive olurlar ki, sonunda herkesi gölgede bırakırlar. Düzenlenen bu İş Planı Yarışması'nın da Türkiye'deki girişimci ekosisteminin genişlemesine çok olumlu katkıları olacaktır.'' şeklinde konuştu.

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO'su Ali Haydar Bozkurt, 6.7 milyar Euro'luk ARGE harcaması ile dikkat çeken Toyota'nın özellikle teknoloji ve inovasyon konusunda dünyanın bir çok yerinde fikir sahiplerine kapı açmak üzere M.I.T. ve M.I.T. Enterprise Forum ile işbirliği yapıyor olmasının önemini dile getirdi. Bozkurt, Toyota olarak sosyal sorumluluk çerçevesinde, tüm girişimcilerin yanlarında olmaktan büyük mutluluk duyduklarını da belirterek ''İlk yılında bu yarışmaya gelen başvuru sayısı gelecek için umut vericidir. Bu ve ileriki yıllarda yapılacak yarışmalar sonucunda Türkiye'nin bir dünya markası çıkarmasını bekliyor ve umut ediyorum. Bu yetenek, zeka ve birikim bizde vardır. Türk insanının zekası ve girişimci ruhunu destekliyoruz. Onların yanında artık M.I.T. Enterprise Forum ve TOYOTA olacaktır'' dedi.

ÇOK OKUNANLAR