SEKTÖREL › Toyota'ya 'Müşteri memnuniyeti' ödülü

Toyota'ya 'Müşteri memnuniyeti' ödülü

01 Nisan 2011 / 19:51 Toyota, KalDer ve KA Araştırma Limited tarafından yapılan “Müşteri Memnuniyeti Endeksi” anketinde ilk sırada yer aldı

Toyota'ya 'Müşteri memnuniyeti' ödülü
Toyota, Ulusal Kalite Derneği (KalDer) ve KA Araştırma Limited tarafından 81 ilde 10.812 kişiyle yapılan “Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi” araştırmasının 4’üncü çeyreğindeki ölçümlenmesi sonucunda, binek otomobil kategorisinde aldığı 82 puanla birinci sırada yer aldı. Toyota bu birinciliğini son 3 yıldır sürdürüyor.

Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, araştırma sonuçlarına göre 3 yıldır birinci olmalarının bir tesadüf olmadığının altını çizerek, “Bu sonuç müşteri memnuniyetinde sürdürülebilirliğe güzel bir örnektir ve temelinde güven unsuru yatmaktadır. Bu durumu iki adımda özetlersek  birinci adım doğru ürün, servis ve hizmeti üretmeniz, ikincisi de dürüst ve şeffaf bir politikayla ve her zaman doğru iletişim kurarak müşterilerinizle daimi bir irtibat halinde olmanızdır. Bu iki adım Toyota’nın temel müşteri memnuniyeti felsefesidir” dedi.

Son 10 yıl kalite açısından değerlendirildiğinde Türk tüketicisinin daha da bilinçlendiğini ve bu algının yerleşmeye başladığını belirten Bozkurt şunları söyledi: “Kalite her zaman çok pahalı olandır diye bir algı yerleşmiştir. Ancak kalite ödediğiniz paranın tam karşılığını almaktır. Önemli olan ürün veya hizmetin ucuz ya da pahalı olması değil, ödenilen paranın beklentileri ne kadar karşılıyor olmasıdır.  Müşterisine ciddi anlamda önem vererek, ürettiği hizmet ve ürünlerle daima müşterisinin yanında durması gerektiğini kendisine vizyon edinmiş dünya şirketleri açısından bu algının doğru değerlendirilmesi gerekir. Bizleri de böyle hem ödüller, şampiyonluklar hem de daha önemlisi müşterimizin nezdinde onların gönlünde şampiyon olmak gibi büyük bir ödüle kavuşmak Toyota ailesi olarak mutlu ediyor.”

Toyota Mottosu “Müşteri Patrondur”
Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Toyota vizyonu gereği “Müşterilerin Toyota’yı seçmelerinden ötürü mutlu olmasını sağlayan bir şirket” kavramının temel çıkış noktaları olduğunu da kaydederek “Bizi tercih edenlerin beklentilerini aşacak ürün ve hizmetlerle her zaman o yarışta bir adım önde gitmek için uğraş vermeye devam edeceğiz. Bugün 3S Plaza konsepti ile satış, servis ve yedek parça hizmeti veren Toyota bayilerinin mottosu müşterinin kapıdan içeri girdiği andan itibaren patronun o olduğunun tüm çalışanlar tarafından bilinmesidir.”diye konuştu.

ÇOK OKUNANLAR