MOTORSPORLARI › Türkiye Otokros Şampiyonası start aldı

Türkiye Otokros Şampiyonası start aldı

13 Nisan 2011 / 16:43 2011 Türkiye Otokros Şampiyonası’nın 1. ayağı, Eskişehir Sazova Otokros Pisti’nde geçtiğimiz haftasonu koşuldu

Türkiye Otokros Şampiyonası start aldı
Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü ESOK’un Tepebaşı Belediyesi’nin desteğiyle organize ettiği yarış, mahalli ve ulusal olmak üzere 2 farklı mücadeleye ev sahipliği yaptı.

Cumartesi günü güzel bir havada organize edilen mahalli otokros yarışında TokSport’tan Mitsubishi Lancer EVO IX ile yarışan Eskişehirli Erkan Güral, 4.07.46′lık zamanıyla yarışın en hızlı ismi oldu. Erkan Güral ayrıca Kategori 4′ü de kazanmayı başardı.

Pazar günü organize edilen ulusal otokros yarışında, bu kez en hızlı isim, Mitsubishi Lancer EVO IX ile yarışan TEAM 47 pilotu Halim Ateş oldu. Cumartesi günü Erkan Güral ile çekişen Halim Ateş, bu kez yarışın en hızlısı olmayı başardı ve Kategori 4′ü de kazandı. TokSport pilotu Vedat Diker de Halim Ateş’in ardından en iyi 2. zamana imza attı. Cumartesi’nin kazananı Erkan Güral, Pazar günü üçüncülükle yetindi.

Eskişehirli pilotların damgasını vurduğu organizasyonda, Ford Fiesta ST ile yarışan Buğra Banaz ve Serhan Türkkan sürat ve pilotajlarıyla izleyenlerin beğenisini kazandı.

2011 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın 6. ayağı 1-2 Ekim tarihlerinde Eskişehir’de organize edilecek. Asfalt zeminde koşulacak olan yarış, Eskişehir Otomobil Sporları Kulübü ESOK’un ilk ulusal ralli organizasyonu olacak. Geçtiğimiz yıl düzenlenen Mahalli Eskişehir Rallisi’nde rekor katılım sağlayan ESOK Yönetimi, aynı başarıyı bu yıl da tekrarlamayı planlıyor. ESOK ekibi çalışmalara şimdiden başlamış durumda.

2008 ve 2010 Avrupa Ralli Şampiyonası Luca Rossetti’nin Pegasus Racing adına bu yıl birkaç Türkiye Ralli Şampiyonası ayağında start alması düşünülüyor. Şampiyonun yıllık programı uygun olursa, Eskişehir Rallisi bu yarışlardan biri olabilir, ancak henüz kesinleşen bir durum söz konusu değil.

Fotoğraf: Harun Özdemir Photography 

ÇOK OKUNANLAR