SEKTÖREL › Üç farklı Chery basın testine çıktı

Üç farklı Chery basın testine çıktı

24 Ocak 2023 / 13:53 Chery, Türkiye'de satışa sunacağı üç modelinin basın test sürüşlerini gerçekleştirdi

Üç farklı Chery basın testine çıktı

Türkiye pazarına iddialı bir giriş yapmaya hazırlanan Chery; OMODA 5, TIGGO 7 PRO ve TIGGO 8 PRO modellerini, Intercity İstanbul Park’ta basın mensuplarına özel bir etkinlikte ön kullanıma sundu. Test sürüşündeki üç SUV model, ürün stratejisi ve hedef kitle açısından farklılaştırılıyor. Basın mensupları her biri ürünü kullanarak, her bir modelin ürün stratejisini yakından inceleme fırsatı buldu.

C ve D SUV segmentinde yer alan Chery modellerinde, şirket bünyesinde geliştirilen üçüncü nesil ACTECO serisi 1.6 TGDI motor görev yapıyor. 197 bg güç ve 290 Nm tork değerleri sunan turbo-benzinli motor, çift kavramalı GETRAG 7DCT şanzımanla kombine edilmiş.

816c83c7256fae48c3a071d39eeb81f7_0.jpg

Sportif tasarımıyla öne çıkan OMODA 5, Chery tarafından geliştirilen ilk küresel araç olma özelliğine sahip. Tüm dünyadaki müşterilerin beklentilerine uygun olarak Chery, genç, yeni, göz alıcı ve iddialı tasarımına ek olarak zengin ekipmanıyla kısa zamanda çok sayıda OMODA 5 siparişi almayı hedefliyor. OMODA 5, Eko/Normal/Spor olmak üzere üç sürüş modu sunuyor.0-100 km/s hızlanmasını 7,8 saniyede tamamlayan OMODA 5’in güçlü şasisi ve gergin süspansiyon kurulumu, virajlarda gerekli olan tutuşu sağlıyor. 

OMODA 5, zarif iç tasarımıyla özellikle genç kullanıcıları cezbeden, modaya uygun bir ambiyansa sahip. İki adet 10,25 inçlik ekranı tek bir panelde birleştiren ekran konsepti, kabin içindeki yenilikçi ve modern tasarım uygulamasına bir örnek. Ekran konsepti sadece modern ve yenilikçi bir görünüm sunmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanım kolaylığı ve gelişmiş bir ergonomi de sunuyor. Ayrıca, INS çok renkli ışıklı İklimlendirme Kontrol Paneli, 64 renkli ortam aydınlatması da modern bir kabin sağlıyor. Kabin içindeki ambiyans aydınlatması, sürüş modu ve kilit açma/kapı açma durumu dışında, iklimlendirme sıcaklığı ve müzik ritmiyle de ilişkilendirilmiş. 

816c83c7256fae48c3a071d39eeb81f7_2.jpg

OMODA 5, akıllı sürüş yardımcıları açısından Level 2.5 akıllı sürüş seviyesiyle donatılmış. Sürücü İzleme Sistemi (DMS), Chery tarafından tanıtılan önemli bir teknolojik yenilik. Araç içi kamera, sürücünün yüz ifadelerini gerçek zamanlı olarak izliyor, uyku hali veya dikkat dağınıklığı algıladığında sürücüyü uyarıyor.

Markanın kompakt SUV segmentindeki diğer modeli TIGGO 7 PRO ise görünüm olarak TIGGO ailesinin tasarım dilini benimsiyor. Sürücü ve ön yolcuyu saran kokpit tasarımıyla dikkat çeken TIGGO 7 PRO'da 12 inçlik LCD gösterge paneli, 10,25 inçlik merkezi dokunmatik kumanda ekranı ve 8 inçlik dokunmatik LCD klima ekranı gibi dijital teknolojilere yer verilmiş. Araç teknolojik detaylarıyla da dikkat çekiyor. Özellikle kablosuz akıllı telefon şarj özelliği ile sunulan “cep telefonunu unutma hatırlatıcısı” işlevi, bu detaylardan sadece bir tanesi. Bunun dışında anahtarsız giriş ve tek tuşla çalıştırma, 360 derece kuş bakışı panoramik arka görüş kamerası ve temassız açılan elektrikli bagaj gibi donanımlar genel paketi tamamlıyor. Ayrıca, çift bölgeli otomatik klima, kabin içi konforu tamamlıyor.

Chery TIGGO 7 PRO, T1X platformu üzerinde yükseliyor. Yol bozukluklarını etkin bir şekilde sönümlemek üzere ayarlanan uzun stroklu süspansiyon sistemi, asfalt yollar dışında asfalt harici zeminlerde de gelişmiş konfor seviyesi sağlıyor. TIGGO 7 PRO, 100-0 km/s fren ölçümlerinde kaydettiği 37,48 metrelik değerle sınıfındaki rakiplerini geride bırakıyor.

816c83c7256fae48c3a071d39eeb81f7_1.jpg

5 koltuklu TIGGO 8 PRO ise markanın Türkiye'deki amiral gemisi olarak tanımlanıyor. TIGGO 8 PRO, MacPherson bağımsız ön süspansiyon ile, çok bağlantılı arka süspansiyonun kombinasyonu ve konfor odaklı kurulum ile gelişmiş bir seviye sunuyor. TIGGO 8 PRO’nun süspansiyon sistemi, keskin dönüşlerde kabini stabil tutmak ve gövde salınımlarını azaltmak üzere destek sağlıyor. SUV, heybetli gövdesine karşın hafif ve geri bildirimi yüksek direksiyon sistemi sayesinde esnek ve kıvrak kullanım özellikleri sergiliyor.

Chery TIGGO 8 PRO’nun gelişmiş yalıtım seviyesinin sağladığı sessizlik de sürüş konforuna katkı sağlıyor. Ayrıca motor, son derece sessiz çalışıyor ve şehir içi sürüşlerinde kabin içinde duyulan gürültü seviyesi daha çok yol ve lastik gürültüsü ile sınırlı. Mühendislerin uyguladığı gelişmiş çözümler kadar TIGGO 8 PRO’nun NVH performansında geniş ses emici kumaş alanların da payı var. Ayrıca değişken hacimli kompresör ve PWM elektrotsuz fan gibi çözümler de TIGGO 8 PRO’nun iç mekanındaki kütüphane benzeri dingin ortama katkı sağlıyor.

Test sürüşü etkinliğinde basın mensupları, çeşitli sürüş destek teknolojilerini de deneyimleme fırsatı buldu. Kör Nokta Algılama (BSD) ve Arka Çapraz Trafik Uyarısı (RCTA) bunlardan bazıları. Bu teknolojiler geri-geri giderken ve şerit değiştirirken daha sezgisel uyarılar sağlıyor. Bunun dışında Kapı Açma Uyarısı (DOW), park anında kapıları açarken olası çarpışmalara karşı uyarıyor ve kazaları etkili bir şekilde önlüyor. Ayrıca Uyarlanabilir Hız Sabitleyici (ACC), Şerit Takip Asistanı (LKA) ve diğer akıllı sürüş destek işlevleri de kullanıma sunuluyor.

Chery Foto Galeri Tüm Chery Foto Galerileri
ÇOK OKUNANLAR