MOTORSPORLARI › Volkan Işık'ın Volkicar'ı tanıtıldı

Volkan Işık'ın Volkicar'ı tanıtıldı

27 Mart 2011 / 06:46 Projesi, geliştirilmesi ve üretimi,Volkan Işık tarafından gerçekleştirilen yarış otomobili Volkicar gün ışığına çıktı

Volkan Işık'ın Volkicar'ı tanıtıldı
Türk motorsporları tarihinin uluslararası alanda en başarılı ralli pilotu unvanını taşıyan Volkan Işık, Türkiye’nin ilk özgün yarış otomobiline imza attı. Volkicar adını taşıyan yarış otomobili, tamamen Türk mühendisliğiyle tasarlanırken, geliştirme çalışmaları Volkan Işık ve ekibi tarafından gerçekleştirildi. İlk taslaklarından üretim aşamasına kadar yaklaşık 2 yıllık bir çalışmayla ortaya çıkarılan Volkicar'ın tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Volkan Işık, otomotiv sektörünün ayrılmaz bir parçası olan motorsporlarının Türkiye’de otomotiv endüstrisiyle benzer ivmeyle gelişemediğinin altını çizdi. Motorsporlarının gelişmiş ülkelerde ekonomik ve sosyal anlamda önemli bir sektör olduğunu söyleyen Volkan Işık, Volkicar ile motorsporlarında bir Türk markası yaratmayı hedeflediğini belirtti.

Volkicar'ı, fiyat, sürüş yetenekleri, seyir lezzeti ve kalite açısından dünyadaki örneklerini de göz önüne alarak geliştirdiğini söyleyen Işık, Volkicar projesi ile yurt dışına yarış otomobili ihraç etmeyi planlıyor. Geliştirme aşamasında lastikler için Lassa, jantlar için de CMS’nin desteğini alan Volkan Işık, Volkicar ile kendine has yarış formatlarıyla asfalt üzerinde eğlenceli yarışlar yapmayı hedeflediğini de açıkladı.

FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) kurallarına uygun olarak hazırlanan Volkicar’ın şasisi tubular yapıya sahip. 42 mm ve 32 mm çelik çekme borudan imal edilen güvenlik kafesinin, sürücünün güvenliğini en üst düzeyde tuttuğu belirtiliyor. Alt gövde ve üst gövdesi kompozit plastikten üretilen Volkicar'da 115 bg gücünde Yamaha motosiklet motoru tercih edilmiş. Volkan Işık, yılda 60 adet Volkicar üretmeyi hedefliyor.

ÇOK OKUNANLAR