YENİ MODELLER › Volvo elektrikli küçük SUV modelini tanıttı

Volvo elektrikli küçük SUV modelini tanıttı

08 Haziran 2023 / 00:23 Volvo'nun bugüne kadar ürettiği en küçük SUV olan EX30, 480 km'ye kadar menzil vaat ediyor

Volvo elektrikli küçük SUV modelini tanıttı

Volvo, ürettiği ilk B-SUV modeli olan EX30'u İtalya'nın Milano kentinde tanıttı. Şu anda sadece belirli pazarlarda sipariş edilebilen EX30 ile birlikte markanın tam elektrikli model sayısı dörde çıkmış oldu. Üç ayrı motor ve iki farklı batarya seçeneği sunan EX30'un böylece kullanıcılara, ihtiyaca göre en uygun pil teknolojisini seçme özgürlüğü sağlayacağı açıklanıyor. Zamanının çoğunu şehirde geçirenler veya kısa mesafelerde seyahat edenler için lityum demir fosfat kimyası kullanılan LFP pile sahip tek motorlu seçenek sunulurken, menzili en üst seviyeye çıkarmayı tercih edenler ise NMC pile sahip tek motorlu genişletilmiş menzilli versiyonu tercih edebilecek. NMC pil teknolojisi lityum, nikel, manganez ve kobalt içeriyor ve LFP varyantından daha verimli bir enerji üretiyor. Bu tek motorlu, genişletilmiş menzil seçeneği tek şarjla 480 km'ye kadar menzil sağlayabiliyor.

d49108ff7a39de1b9ab8b5b829238a2a_0.jpg

Performans odaklı kullanıcılar için ise NMC pilin ek bir ikinci e-motorla eşleştirildiği Twin Motor Performans modeli sunuluyor. EX30'un dört çeker versiyonu 315kW (428 bg) güç üretiyor ve 0'dan 100 km/s’ye 3,6 saniyede çıkıyor. EX30’un bu versiyonu, Volvo Cars’ın şimdiye kadar ürettiği en yüksek ivmelenmeye sahip modeli oluyor.

Genişletilmiş menzilli Twin Motor varyantı 153 kW'ye kadar şarj kapasitesine sahipken, standart menzilli model 134 kW kapasite sunuyor. Bu sayede, EX30’un bataryası 25 dakikadan biraz fazla bir sürede yüzde 10'dan yüzde 80'e kadar şarj edilebiliyor. Otomobilin orta ekranı ve uygulaması aracılığıyla amper, maksimum şarj seviyesi ve şarj başlangıç zamanı ayarlanabiliyor.

d49108ff7a39de1b9ab8b5b829238a2a_1.jpg

EX30 bugüne kadarki tüm Volvo otomobiller arasında en düşük karbon ayak izine sahip olacak şekilde tasarlanmış. Yani bu otomobil Volvo Cars’ın sürdürülebilirlik hedefleri için önemli bir adımı temsil ediyor.

Bir Volvo'dan beklenecek kadar güvenli olacak şekilde tasarlanan EX30 ile, özellikle yoğun kentlerde trafikte “Güvenli Alan Teknolojisi”nin sunduğu özellikler sayesinde hem sürücülerin hem de yayaların korunması amaçlanıyor. Volvo EX30’da yer alan yeni güvenlik sistemi, bir bisikletli veya yaya yanından geçtiği esnada, sürücüyü ya da yolcuları kapıyı açmak üzereyken görsel veya işitsel olarak uyarıyor. "Kapı Çarpması" olarak bilinen bu kazaları önlemeye yardımcı olan “Kapı Açılma” uyarısı güvenlik özelliği, EX30’larda standart olarak yer alıyor. Bunların yanı sıra Volvo Cars’ın yeni nesil Park Pilot Assist özelliğine sahip ilk otomobili olan EX30 ile paralel, kavisli, dikey ve diagonal kılçık şekli de dahil olmak üzere her türlü park yerine ve dar alana kolayca park etme kolaylığı sunuyor. Yeni nesil Park Pilot Assist özelliği, çevredeki mevcut park yerlerini belirliyor. Yeni 3D kullanıcı arayüzü üzerinden komut verildiğinde, uygulama, gaz ve frenin yanı sıra direksiyonu da kullanarak park işlemini başlatıyor. Sürücü park etme sürecini denetlerken, ekran çevredeki otomobiller, duvarlar ve direkler gibi nesnelere olan mesafeyi  gösteriyor.

d49108ff7a39de1b9ab8b5b829238a2a_3.jpg

Her Volvo otomobilde olduğu gibi, EX30’da da mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmak üzere Google, Apple ve Qualcomm gibi Volvo’nun teknoloji ortaklarıyla yakın bir şekilde çalışılmış. Mümkün olan en iyi bilgi-eğlence platformunu sunmak için Volvo Cars’ın ortak olduğu HaleyTek yazılım ortak girişimi aracılığıyla ECARX ile iş birliği yapılmış. 12,3 inç tablet stili bilgi-eğlence ekranı, sürücü bilgilerini ve sık kullanılan uygulamaları aynı ekranda bir bakışta görüntülemeyi sağlayacak şekilde tasarlanmış. 

d49108ff7a39de1b9ab8b5b829238a2a_4.jpg

Volvo EX30’da beş farklı ortam aydınlatma teması seçeneği yer alıyor. Bu temaların her biri farklı bir İskandinav manzarasından ilham alıyor ve ince bir şekilde renk değiştirerek iç mekana bir sakinlik duygusu katıyor. Bir İskandinav ormanının yaprakları arasından düşen sıcak güneş ışığı, İsveç'in batı kıyısında bir gün batımı, dünyaca ünlü kuzey ışıkları, yaz ortasında altın gökyüzü veya bir şehir gün batımının parlak havası tercih edilebiliyor. EX30’daki seçilen bu renklerle birlikte her aydınlatma teması ayrıca bir ortam ses düzeniyle de eşleşebiliyor. 

d49108ff7a39de1b9ab8b5b829238a2a_2.jpg

Gelecek yıldan itibaren, EX30'un yanı sıra ayrıca bir Cross Country versiyonu da satışa sunulacak. Küçük elektrikli SUV'un bu özel versiyonu için siparişlerin ve üretimin 2024'te başlaması bekleniyor. Volvo EX30 Cross Country, biraz daha fazla macera isteyenler için, Volvo Cars’ın ünlü model serisi Cross Country mirasının üzerinde geliştirilecek. EX30 Cross Country, daha fazla yerden yükseklik, 19 inç siyah jantlar, 18 inç jantlar ve özel lastikler gibi kullanıcıların tercihlerine göre bir dizi seçenekle birlikte sunulacak. Volvo EX30 Cross Country, ön, arka ve yan taraftaki koruma plakaları, ön tampon ve bagaj kapağındaki özel siyah paneller, şık Cross Country logosu ve küçük, kaportaya monteli İsveç bayrağı ile ön plana çıkacak. 

ÇOK OKUNANLAR