TEKNOLOJİ › Volvo, kablosuz şarj teknolojisini test ediyor

Volvo, kablosuz şarj teknolojisini test ediyor

09 Mart 2022 / 00:37 Volvo Cars, gerçek şehir ortamında yeni kablosuz şarj teknolojisini test etmeye başladı

Volvo, kablosuz şarj teknolojisini test ediyor

Volvo Cars, seçilmiş iş ortaklarıyla birlikte yeni kablosuz şarj teknolojisini test ediyor. Markanın XC40 Recharge modelinden oluşan, tam elektrikli küçük bir otomobil filosu, üç yıl boyunca İskandinav bölgesindeki en büyük taksi operatörü Cabonline tarafından taksi olarak kullanılacak. Bu filo, İsveç'in Göteborg şehrindeki istasyonlarda kablosuz olarak şarj edilecek.

Kablosuz şarj testi, stratejik Göteborg Yeşil Şehir Alanı girişimi kapsamında yer alan birçok önemli projeden biri olarak görülüyor. Şehir içinde yer alan belirlenmiş alanlar, sürdürülebilir teknolojilerin geliştirilmesi için canlı test yatakları olarak kullanılıyor.

00d2cde5d49e9c5fd6ca3af378a22461_0.jpg

Testte kullanılan şarj istasyonları, kablosuz elektrikli şarj sistemleri alanında lider bir üretici firma olan Momentum Dynamics tarafından sağlanıyor. Şarj işlemi, uyumlu bir otomobil sokağa yerleştirilmiş bir şarj pedinin üzerine park ettiğinde otomatik olarak başlıyor. Sürücü, şarj işlemini otomobilinden inmeden rahatlıkla tamamlıyor.

Şarj istasyonu, şarj pedi aracılığıyla otomobildeki alıcı üniteye enerji gönderiyor. Volvo Cars, otomobili şarj pedinin üzerinde doğru bir şekilde ve kolayca hizalamak için 360 derecelik kamera sistemini kullanıyor.

00d2cde5d49e9c5fd6ca3af378a22461_1.jpg

Tam elektrikli XC40 Recharge otomobiler için kablosuz şarj gücü 40 kW'ın üzerinde olacak. Böylece şarj hızı, kablolu 11 kW AC şarj cihazından yaklaşık dört kat hızlı ve kablolu 50 kW DC hızlı şarj cihazıyla neredeyse aynı olacak.

Taksi olarak kullanılacak Volvo'lar günde 12 saatten fazla görev yapacak ve yılda 100.000 km yol kat edecek. Böylelikle bu test aynı zamanda ticari kullanım senaryosunda tam elektrikli Volvo otomobillerinin ilk dayanıklılık testi de olacak.

Kablosuz şarj projesinde yer alan diğer ortaklar arasında; şirketin İsveçli perakendecileri Volvo Bil ve Volvo Car Sörred, İsveçli enerji şirketi Vattenfall ve onun şarj ağı InCharge, şehir enerji şirketi Göteborg Energi ve Göteborg Şehri’nin sahibi olduğu bir belediye ekonomik kalkınma ajansı olan Business Region Gothenburg yer alıyor. 

ÇOK OKUNANLAR