SEKTÖREL › Volvo, vahşi hayvanları da düşünüyor

Volvo, vahşi hayvanları da düşünüyor

25 Haziran 2011 / 01:06 Volvo, yol üzerindeki hayvanlara karşı alarm vererek, otomobile otomatik fren yaptıran bir sistem geliştiriyor

Volvo, vahşi hayvanları da düşünüyor
Volvo Car Corporation, yolda karşılaşılabilecek vahşi hayvanlara çarpma riskini azaltan bir güvenlik sistemi geliştiriyor. 2010’da kullanılmaya başlayan 'Otomatik Frenli Yaya Algılama Sistemi' teknolojisine dayanan sistem, bir radar sensörü ve trafik durumunu kaydedebilen bir kızılötesi kameradan oluşuyor. Kamera, ilerideki yolu tarayarak menzil içinde bir hayvan tespit ettiğinde sürücüyü sesli bir sinyalle uyarıyor. Eğer sürücü tepki vermezse otomatik frenler devreye giriyor. Vahşi hayvanlarla çarpışmanın genellikle şafak vakti, alacakaranlıkta veya karanlık kış aylarında gerçekleştiği, bu yüzden de sistemin karanlıkta da çalışmasının çok önemli olduğu belirtiliyor.

Mühendislerin karşılaştığı zorluklardan biri, sistemin farklı hayvanları tanımasını sağlamak olmuş. Volvo ürün geliştirme bölümünden bir ekip, safari parkında bir gece geçirerek, hayvanların hareketlerini ve davranış biçimlerini dijital olarak filme almışlar. Bu çalışmada özellikle Amerika geyiği, kızıl geyik ve alageyiklere odaklanılmış. Hayvanları çekmek için yem bırakılan bir yolda yavaş sürüş yapılarak, daha sonra değerlendirmek ve sensör sistemini geliştirmek için pek çok veri kaydedilmiş. İlk aşamada sistemin, Amerika geyiği, geyik ve Ren geyiği gibi, çarpma gerçekleşirse sürücüyü ve otomobilin içindekileri ciddi şekilde yaralama riski olan büyük hayvanlara tepki vermesi amaçlanmış.

Volvo Cars, sistem ve farklı fonksiyonlarıyla ilgili şu anda daha fazla bilgi veremiyor. Proje yaklaşık bir yıldan fazla süredir devam ediyor ve daha yapılacak çok iş olduğu açıklanıyor. Çeşitli teknolojiler geliştiriliyor, yeni bir yazılım oluşturuluyor ve sistem farklı hayvanları ‘tanıdıkça’ koruyucu sistemin nasıl ve ne zaman tepki vereceğini belirleyen karar verme mekanizması geliştiriliyor.

ÇOK OKUNANLAR