SEKTÖREL › Volvo'dan otonom test filosu için stratejik iş birliği

Volvo'dan otonom test filosu için stratejik iş birliği

21 Nisan 2021 / 21:33 Volvo Cars, otonom test filosu için dünyanın önde gelen mobil teknoloji platformu DiDi ile iş birliği yapıyor

Volvo'dan otonom test filosu için stratejik iş birliği

Volvo Cars ve dünyanın lider mobil teknoloji platformu Didi Chuxing'in otonom teknoloji kolu DiDi Autonomous Driving, DiDi'nin otonom test filosu için stratejik bir iş birliği anlaşması imzaladı.

Volvo Cars, DiDi'ye direksiyon ve frenleme gibi işlevler için gerekli yedekleme sistemlerine sahip XC90 otomobiller sağlayacak; ayrıca otomobilleri otonom sürüşe hazır hale getirmek için gereken ek yazılım ve donanım entegrasyonu için DiDi Autonomous Driving ile iş birliği yapacak. XC90’lar, DiDi Autonomous Driving'in yeni platformu olan DiDi Gemini'ye entegre edilen ilk otomobiller olacak. Anlaşma, Volvo Cars’ın bir otomobil tedarikçisi ve sürücüsüz filolar için tercih edilen bir iş ortağı olma konumunu güçlendiriyor. 

526d4e748b5728bbed9954ecf22b098d_0.jpg

XC90'lardaki yerleşik yedekleme sistemleri ve güvenlik özellikleri, DiDi Autonomous Driving’in gelişmiş otonom sürüş sistemi ile birleştirilecek, böylece otomobillerin robotaxi hizmetlerinde güvenlik sürücüleri olmadan çalışmaları mümkün olacak.

DiDi, Çin ve ABD'deki otonom test filolarını genişletmeye ve ticari robotaksi operasyonlarını büyütmeye devam ederken, Volvo Cars ve DiDi Autonomous Driving, bugünkü anlaşmaya dayanarak uzun vadeli bir ortaklık kurmayı hedefliyor.

Volvo Cars, 2020'de Şangay'ın ilk pilot robotaksi programında kullanılmak üzere DiDi'ye Volvo XC60'lar sağlamıştı. Şangay'ın belirli bölgelerindeki insanlar, DiDi uygulamasında robotaxi ile seyahat rezervasyonu yapabilir ve otonom olarak sürülebilirken, otomobiller bir güvenlik sürücüsü ve mühendisi tarafından izleniyordu.

Volvo Cars'ın CEO'su Håkan Samuelsson, "DiDi Autonomous Driving ile yaptığımız bu stratejik iş birliği, dünyanın önde gelen otomobil paylaşım şirketlerinin tercih ettiği bir iş ortağı olma tutkumuzu doğruluyor. DiDi’nin genişleyen robotaksi programını güvenli otomobillerimizle birleştirmek, tüketiciler arasında otonom otomobil çağırma konusunda güven oluşturmak için harika bir eşleşme sağlıyor" dedi.

ÇOK OKUNANLAR