SEKTÖREL › Volvo'dan sürdürülebilir hafif malzeme yatırımı

Volvo'dan sürdürülebilir hafif malzeme yatırımı

11 Nisan 2022 / 13:01 Volvo Cars, risk sermayesi kolu Volvo Cars Tech Fund aracılığıyla sürdürülebilir malzeme üreticisi Bcomp'a stratejik bir yatırım yaptı

Volvo'dan sürdürülebilir hafif malzeme yatırımı

Volvo Cars, risk sermayesi kolu Volvo Cars Tech Fund aracılığıyla Bcomp'a stratejik bir yatırım yaptı. Yenilikçi bir İsviçre firması olan Bcomp, doğal lifler kullanarak yüksek performanslı hafif materyaller geliştiriyor. Bcomp, ürettiği materyallerde biyo-bazlı keten lifleri kullanıyor, böylece normal plastik parçalara oranla ağırlık, enerji kullanımı ve emisyonlar açısından önemli tasarruflar sunuyor. Bu materyaller ayrıca estetik yüzeyler için de tasarım seçenekleri sağlıyor.

Volvo Cars, gelecek nesil tam elektrikli otomobillerinde doğal fiber kompozitlerin kullanımını aktif olarak araştırırken, şirketin stratejik iştiraki Polestar da gelecek yeni modellerinde Bcomp'un malzemelerini kullanmayı hedefliyor.

bdefde798e92352b98f23695b6b8b334_0.jpg

Volvo Cars’ın en yeni konsept otomobili olan Volvo Cars Concept Recharge'da Bcomp'un materyalleri kullanıldı. Bcomp'un hesaplamaları, doğal elyaf bazlı kompozitlerin normal plastik parçalara oranla yüzde 50'ye kadar daha hafif olduğunu, üretimde yüzde 70'e kadar daha az plastik kullandığını ve üretilen CO2 emisyon oranlarının yüzde 62’ye kadar daha düşük çıktığını söylüyor.

Volvo Cars Tech Fund Başkanı Alexander Petrofski; "Bu yatırım, sürdürülebilirliğe olan bağlılığımızın ve karbon ayak izimizi azaltmaya yönelik stratejik odaklanmamızın bir başka örneğidir. Küresel pazarlara yönelik yenilikçi ürünler geliştirilmesine ve bu ürünlerin ölçeklendirilmesine yardımcı olmanın ortak faydalarını biliyoruz. Bu yüzden Bcomp gibi önde gelen teknoloji firmalarıyla ortaklık yapmayı sürdürüyoruz" dedi.

2021 yazında tanıtılan Volvo Cars Concept Recharge’a bakıldığında, Volvo Cars'ın tam elektrikli otomobiller üretirken, otomobillerinin ve şirketin genelinin karbon ayak izini azaltmak amacıyla attığı tüm adımlar görülebilir. Şirket, 2030 yılına kadar yalnızca tam elektrikli otomobil satmayı planlıyor ve 2040 yılına kadar iklim nötr bir işletme olmayı hedefliyor.

Volvo Cars Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Robin Page, “Keten kompozitlerin sunduğu olasılıklar bizi çok cesaretlendirdi, bu yüzden onları Volvo Cars Concept Recharge'ın hem iç hem de dış tasarımında kullandık. Çok düşük karbon ayak izine sahip ve çevreye duyarlı bu materyaller, aynı zamanda çekici ve doğal bir estetik sunuyor” dedi.

Volvo Cars, Volvo Cars Concept Recharge'ın alt saklama alanlarında, koltuk başlığının ve ayak dayama alanının arkasında keten bir bileşim kullandı. Otomobilin dış kısmında, ön ve arka tamponlar ile eşik çıtaları da yine keten kompozitlerden oluşuyor.

Volvo Cars Tech Fund’un Bcomp yatırımının finansal detayları açıklanmadı.

ÇOK OKUNANLAR