SEKTÖREL › Volvo'nun D5 motoru artık daha güçlü

Volvo'nun D5 motoru artık daha güçlü

10 Temmuz 2011 / 21:52 Volvo'nun makyajladığı S80, V70 ve XC70 modellerindeki D5 dizel motor da revize edildi

Volvo'nun D5 motoru artık daha güçlü
Volvo, üst ürün gamındaki S80, V70 ve XC70 modellerini makyajladı. Yenilikler arasında D5 turbodizel motorun güçlendirilen revize hali de bulunuyor. Gücü 205 bg’den 215 bg’ye, torku ise 420 Nm’den 440 Nm’ye çıkarılan 2.4 litrelik motorun performansı artarken, yakıt tüketimininse yüzde 8 oranında azaldığı açıklanıyor. Böylelikle, Volvo S80 D5 AWD’nin yakıt tüketimi 6.4 lt/100 km’ye çekilmiş. Seçenekler  arasında yer alan 163 bg gücündeki 2.0 litrelik D3 turbodizel motor un yakıt tüketimi de ‘start/stop’ sistemiyle birlikte 5.3 lt’den 4.9 lt/100 km’ye düşürülmüş.

Volvo Cars Güç Aktarım Sistemleri Başkan Yardımcısı Derek Crabb, “Farklı alanlardaki bütün yenilikler otomobil kullanmayı hem daha keyifli hem de daha ucuz hale getiriyor. Buna küçük adımlarla gelişmenin bilimi de denebilir. Motorlar şimdiden o kadar optimize edildi ki, verimliliklerini daha da arttıracak küçük detayları belirleyerek tasarlamak çok fazla emek ve zaman harcanmasını gerektiriyor,” diyor.    

D5 ve D3 motor gamındaki yenilikler şu şekilde açıklanıyor:
• Her iki eksantrik mili ve piston kolunun ağırlığının optimize edilmesi
• Düşük sürtünmeli yeni piston yayları ve zincir tahrikli yağ pompası kullanımı
• Düzenli olarak açılan piston soğutma supapının yerine isteğe bağlı kumanda edilebilen supap ve yeni vakum pompası
• D5 motorda tıpkı D3 motorda olduğu gibi çakmak tipi piston kolu kullanımı
• Tüm manuel altı vitesli versiyonlarda araç durduğunda motoru durduran start/stop sistemi

Motorların tüm bileşenlerinin altı ileri otomatik şanzımanla uyumlu olduğu ve 2011 sonbaharında S80 ve V70 modellerinin otomatik şanzımanlı D3 motorlarının start/stop sistemiyle satışa sunulacağı açıklanıyor.

S80, V70 ve XC70’deki diğer yenilikler
Volvo, sözkonusu modellerinin donanım özelliklerini ve bazı estetik detaylarını da değiştirmiş. City Safety özelliğinin standart olarak sunulduğu otomobillerde Adaptif Hız Sabitleme Sistemi ve Takip Yardım Fonksiyonu, Tam Otomatik Frenli Çarpışma Uyarısı ve Yaya Algılama Sistemi gibi özellikler de yer alıyor. LED sinyalli yan aynalara kavuşan otomobillerde 17 ve 18 inçlik yeni jant seçeneklerine de yer verilmiş. Elden geçirilen ön konsol, ambiyans aydınlatması, opsiyonel deri kaplı gösterge paneli ve 5 veya 7 inç renkli ekransa S80, V70 ve XC70’in iç mekanındaki yenilikler arasında.

Haber: Bahadır BEKTAŞ

ÇOK OKUNANLAR