SEKTÖREL › Volvo'nun yarışmasının birincisi belli oldu

Volvo'nun yarışmasının birincisi belli oldu

10 Nisan 2011 / 00:43 'Volvo Adventure Çevre Projesi Yarışması’nın Türkiye birincisi 'Atık yerine oksijem' projesiyle Ankara Büyük Kolej oldu

Volvo'nun yarışmasının birincisi belli oldu
Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) işbirliğiyle, dünya genelinde düzenlenen ‘Uluslararası Volvo Adventure Çevre Projesi Yarışması’nın Türkiye ayağının finalistleri, İstanbul Modern Sanatlar Müzesi’nde düzenlenen ödül töreniyle duyuruldu. Gençleri çevre konusunda bilinçlendirmek ve faaliyete geçirmek amacıyla düzenlenen yarışmada birinciliği kazanan Ankara Büyük Kolej ekibi, haziran ayında İsveç’te düzenlenecek uluslararası finalde Türkiye’yi temsil edecek.

Türkiye, 92 projeyle Volvo Adventure'a en yüksek başvurunun olduğu ülkelerden biri oldu. Yarışmadaki 92 finalistin sayısı, uluslararası jüri tarafından ön eleme ile 24’e indirildi. Türkiye jürisi, bu 30 projeyi değerlendirerek seçimini yaptı ve oylama sonucunda yarışmaya Ankara’dan katılan Büyük Kolej, ‘Atık yerine oksijen’ adlı projesiyle Türkiye birincisi seçildi. Büyük Kolej, haziran ayında İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenecek olan uluslararası finalde Türkiye’yi temsil edecek.

Yarışmada derece alan okullardan İstanbul Koç Lisesi ‘Geri Dönüşüme karşı kör olmayın’ projesiyle ikincilik, İzmir Gelişim Koleji ise ‘Elini Ver’ adlı projesiyle üçüncülük ödülüne hak kazandılar.

“Atık yerine oksijen”
Ankara Büyük Kolej öğrencileri, ‘Atık yerine oksijen’ projesini hazırlarken, 2005 yılında kapatılan Mamak Belediye Çöplüğü’nün ağaçlandırılmasını hedeflediler. Toplam 1 milyon metrekare toprakla kapatılan çöplük alanının, yüzde 60’ı halen geri dönüşüm tesisi olarak kullanılıyor. Kalan yüzde 40’lık bölümü ağaçlandırarak, şehir suyunun kirlenmesini önlemek ve uzun yıllar boyunca yayılan zararlı gazları en aza indirmek için bu alanı bir oksijen parkı haline dönüştürmeyi hedefleyen Büyük Kolej öğrencileri, söz konusu alanı doğaya geri kazandırmak için bir yıl önce çalışmalara başladı. Bir çevre probleminin çevre avantajına dönüştürülmesi olarak özetlenebilecek proje, hem uluslararası hem de Türk jürisi tarafından büyük beğeni kazanarak Büyük Kolej’e birinciliği getirdi.

ÇOK OKUNANLAR