MOTORSPORLARI › VW ID.R yeniden Goodwood'a gidiyor

VW ID.R yeniden Goodwood'a gidiyor

04 Eylül 2020 / 10:30 Tamamen elektrikli yarış otomobili olan Volkswagen ID.R Goodwood Hız Festivali'nde sahne alacak

VW ID.R yeniden Goodwood'a gidiyor

Pandemi dönemi sebebiyle iptal edilen “Goodwood Festival of Speed (FoS)” organizatörleri, yeni bir yarış takvimi duyurdular. Tarihi yarış otomobillerinin, günümüz otomobilleri ve geleceğin vizyonuyla buluştuğu Goodwood SpeedWeek festivali, 16-18 Ekim tarihleri arasında canlı ve dijital yayınlar ile devam edecek.

Geçtiğimiz iki yılda Festival of Speed’de 500 kW’lık (680 bg) ID.R ile zafer kazanan VolkswagenMotorsport, yeni bir başarıya imza atmak için, bu kez İngiltere'nin güneyindeki Goodwood Tepesi’nde değil, 3 bin 809 kilometrelik Goodwood Motor Circuit’te düzenlenecek etkinliğe katılıyor. 

ce924041e37041dcacf3d7cd03048d63_0.jpg

Bu yıl, Goodwood Tepesi yerine, Goodwood pistinde düzenlenecek SpeedWeek, ID.R için geçmişle günümüz arasında bir köprü niteliği de taşıyor. Goodwood Motor Circuit’teki tur rekoru, 1965 yılında resmî olmayan bir Formula 1 yarışında elde ettikleri 1:20.4 süreyle, Formula 1 pilotları Jim Clark ve Jackie Stewart’ın elinde bulunuyor. Goodwood Tepesi’nde tüm zamanların rekorunu elinde tutan ID.R, bu sene düzenlenecek SpeedWeek’te yeni bir rekor kırarsa, her iki Goodwood pistinde de en hızlı otomobil olma başarısına ulaşacak. 

ID.R şu anda üç kıtada dört rekora sahip. Elektrikli model, Goodwood Tepesi, Colorado'daki Pikes Peak (ABD) ve Zhangjiajie'deki (Çin) Tianmen Dağı'nda tüm zamanların rekorlarının yanı sıra, Nürburgring-Nordschleife'de (Almanya) elektrikli otomobil tur rekorunu da elinde tutuyor.

ÇOK OKUNANLAR