TEKNOLOJİ › VW'den elektrikli araç paylaşım hizmeti

VW'den elektrikli araç paylaşım hizmeti

04 Temmuz 2019 / 14:13 Volkswagen tam elektrikli araç paylaşım hizmeti “WeShare”i Berlin'de kullanıma sundu

VW'den elektrikli araç paylaşım hizmeti

Volkswagen’in araç paylaşım hizmeti WeShare Berlin'de uygulanmaya başlandı. Bu hizmet kapsamında Volkswagen,yüzde yüz elektrikli 1500 adet e-Golf filosunu yollara çıkardı. Bunları, gelecek yıl 500 adet e-up! ve 2020 yılı ortalarında piyasaya sürülecek yeni tam elektrikli ID.3'ün ilk serisi takip edecek.

WeShare, herhangi bir kiralama istasyonuna ihtiyaç duymadan, mobil uygulama üzerinden dijital olarak kullanılan bir serbest dolaşım “free-floating” sistemi olarak tanımlanıyor. WeShare'in ilk hizmet alanı, şehir merkezinde ve şehirdeki tren hattının ötesinde toplam 150 kilometrekarelik alanı kapsayacak. Daha sonra filo genişletilerek bu alan büyütülecek. Hizmetin başlatılmasıyla müşteriler, dakikası 19 cent'lik cazip tarifelerden faydalanabilecek. Ayrıca kayıt ve havalimanı ücretleri de alınmayacak. 

642bbacb10c3da4d8ff67747a4cd842d_0.jpg

Eylül'den itibaren, üç kategoride olacak tarifeler, dakika başına 29 cent'lik ortalama bir fiyatla hizmete sunulacak. Hizmetten faydalanabilmek için müşterilerin bir akıllı telefon ve kredi kartına sahip olmaları, 21 yaşını doldurmuş olmaları, en az bir senelik sürücü belgesine ve Almanya'da kayıtlı bir adrese sahip olmaları gerekiyor.

WeShare filosundaki araçlar, Berlin'in halka açık şarj ağında yeniden şarj edilebilecek. Gıda tedarikçileri Lidl ve Kaufland'ın 70 şubesinde oluşturulan şarj noktaları da bu ağa dahil olacak. Volkswagen kısa bir süre önce elektrikli araç filosunun işleyişinin korunması ve e-mobilite stratejisi çerçevesinde kamu alanlarındaki şarj altyapısının genişlemesinin hızlandırılması için Schwarz Group şirketleriyle bir ortaklık anlaşması imzaladı.

Volkswagen, WeShare ile kendi "Volkswagen We" ekosistemine çekici bir mobilite hizmeti ekliyor. Almanya'da araç paylaşım hizmetini kullananların sayısı 2010'dan beri 14 kat arttı. 2010 yılında araç paylaşım hizmetine kayıtlı kullanıcı sayısı yalnızca 180 bin civarındayken bu sayı artarak 2019 yılı başında 2,46 milyona çıktı. Araç paylaşımı yaygınlaşmaya devam ediyor.

ÇOK OKUNANLAR