MOTORSPORLARI › WTCC'de turbo dönemi heyecanlı başladı

WTCC'de turbo dönemi heyecanlı başladı

07 Nisan 2011 / 02:07 Chevrolet takımı, WTCC Dünya Binek Otomobil Şampiyonası'nın Curitiba ayağında iyi bir başlangıç yaptı

WTCC'de turbo dönemi heyecanlı başladı
Dünya şampiyonu ünvanını korumak isteyen Chevrolet, WTCC'nin Curitiba ayağında iyi bir başlangıçla, şampiyonanın turbo döneminin açılışını yaptı. Mücadeleye pole pozisyonda başlayan Rob Huff, baştan sona önde götürdüğü ilk yarışı, takım arkadaşları Yvan Muller ve Carlos Bueno’nun önünde birinci sırada tamamladı. Geçtiğimiz yılın şampiyonasını da üçüncü sırada tamamlayan genç İngiliz pilot, bu sezon da WTCC şampiyonluğunun en önemli adaylarından biri konumuna geldi.
 
İkinci yarışta ise Alain Menu ve Tom Coronel arasındaki çekişme Menu’nun galibiyetiyle sonuçlandı. Eleme turlarında 11. sırayı elde ederek hayal kırıklığı yaratan Menu’nun yarışı kazanması tüm izleyenler için bir sürpriz oldu. Fakat şans Menu’ye yardım etti ve vatandaşı Fredy Marth’ın yarış dışı kalmasından sonra ikinci yarışa pole pozisyonda başladı.

Brezilya yarışı sonrasında Huff sıralamada birinci, Menu ve Muller ise hemen arkasında ikinci ve üçüncü sırada bulunuyor. Yeni 1.6 litrelik motorlarıyla yarışan Cruze otomobillerinin, özellikle RML ekibinin geliştirme ve test aşamalarındaki yoğun çabaları sonrası, çifte galibiyet elde edecekleri tahmin ediliyordu. Ancak Coronel de BMW 320 TC’nin çok da geride kalmayacağını gösterdi. Hollandalı ikinci yarışta bir sürpriz yaparak galibiyete çok yaklaştı. Böylece sezonun ilk bölümünde BMW ile Chevrolet arasındaki rekabetin en azından Seat ve Volvo'lar  yeni motora geçene kadar ilgi çekmesi bekleniyor.

Yokohama Kupasında ise Kristian Poulsen, ikinci yarışta yaşanan kaza sonucu, Cumartesi sabahına kadar otomobilini deneme şansı bulamadı. Aracını çok iyi tanıyan genç İspanyol Javier Villa ilk kez galip gelse de genel toplamda yine birinci sıraya yükseldi. Villa’nın daha da genç vatandaşı Pepe Oriola da kendini göstermeyi başararak Jay-Ten Kupası’nda birinci sıraya yükseldi.Şampiyona 24 Nisan’da 3 ve 4'üncü ayakların koşulması için Belçika’nın Zolder kasabasında devam edecek.

ÇOK OKUNANLAR