MOTORSPORLARI › Yağız Avcı Avrupalı pilotlara toz yutturdu

Yağız Avcı Avrupalı pilotlara toz yutturdu

05 Haziran 2011 / 23:08 Boğaziçi Rallisi’ni birinci bitiren Yağız Avcı, 1999 yılından bu yana, bu yarışı kazanan ilk Türk pilot oldu

Yağız Avcı Avrupalı pilotlara toz yutturdu
2011 Avrupa Ralli Şampiyonası´nın üçüncü ayağı olan Boğaziçi Rallisi, Türk ekip Yağız Avcı-Bahadır Gücenmez’in liderliği ile sonuçlandı. İtalyan ekip Luca Betti- Maurizio Barone’nin ikinci sırada finiş gördüğü organizasyonun üçüncülüğünü ise Polonyalı ekip Maciej Oleksowicz-Andrej Obrebowski elde etti.

12 yıllık zafer özlemini sonlandıran Castrol Ford Team Türkiye pilotu Yağız Avcı, co-pilotu Bahadır Gücenmez ile, Avrupa Ralli Şampiyonası lideri İtalyan pilot Luca Betti’den 25.7 saniye önde finiş gördü. Geçtiğimiz yıl Avrupa Şampiyonu pilot Luca Rosetti ile başa baş mücadele eden Avcı, Ford Fiesta ile bu yıl Avrupa’nın en iyi pilotlarını geride bırakarak 1999 yılından bu yana Boğaziçi Rallisi’ni kazanan ilk Türk pilot oldu. Avcı, bu başarısıyla Türkiye Ralli Şampiyonası için de son derece önemli puanlar kazanmış oldu. Takımın diğer pilotu olan Murat Bostancı Boğaziçi Rallisi’ni 4’üncü sırada tamamlarken, Orhan Avcıoğlu-Burçin Korkmaz ikilisiyse, Sınıf 6’da elde ettikleri birincilikle Türkiye Ralli Şampiyonası’nda Sınıf 6 liderliğine yükseldi.

Rallide genel klasmanı 6. sırada tamamlayan Ercan Kazaz-Serdar Kurbanzade ikilisi de Mitsubishi Lancer Evo X ile bu sezondan itibaren Sınıf 3 olarak adlandırılan Grup N kategorisini birinci olarak tamamladı. Skoda Yüce Auto destekli Bonus Parkur Racing ekibi Burak Çukurova-Ünal Tezel, Skoda Fabia S2000 ile iddialı başladıkları yarışı yoldan çıkarak tamamlayamadı. Çukurova-Tezel ikilisi rallinin son gününe klasman dışı devam etti ve yarışın son 2 özel etabı Mudarlı ve Ballıca’da en iyi zamanları kaydetmeyi başardı.

ÇOK OKUNANLAR