SEKTÖREL › Yeni 911'in test programı devam ediyor

Yeni 911'in test programı devam ediyor

09 Kasım 2018 / 11:07 Yeni Porsche 911'in dayanıklılık testleri zorlu koşulları, pistleri ve şehir trafiğini kapsıyor

Yeni 911'in test programı devam ediyor

Yeni Porsche 911’in sekizinci nesli, 2019'un başlarında Avrupa pazarında satışa sunuluyor. Yeni 911 şu sıralar ise dünya çapındaki test programını tamamlamaya çalışıyor. Test kapsamında; sıcaklık farkı 85 dereceyi bulan iklim bölgeleri arasında mekik dokuyan otomobilr, dört kilometreyi aşan rakım farklarına maruz kalıyor. Testler büyük şehirlerdeki trafik koşullarını ve pistleri de kapsamakta.

cf388ec3b2791001c979ac14fb23b656_0.jpg

Dayanıklılık testi, ilk olarak Porsche'nin hem performans hem de günlük kullanım için daha da geliştirilmiş olan şasi ve motor gibi geleneksel uzmanlık alanlarına odaklanıyor. Ayrıca kokpitteki tamamen yeni çalışma konsepti, aletler ve ekranlar için fonksiyon testleri ve stres testleri de mevcut. Yeni sürücü destek sistemleri ve genişletilmiş bağlanabilirlik, yorucu test maratonunun zorluklarının da üstesinden gelebilmeli.

Orta Doğu'daki Körfez Devletleri veya ABD'deki Ölüm Vadisi gibi sıcak lokasyonlarda otomobil, klima, termal yönetim ve yanma davranışı gibi fonksiyonel testleri 50 santigrat dereceyi bulan sıcaklıklarda geçebilmeli. Aracın iç bileşenleri, ısıya maruz kaldığında genişlememeli, büzülmemeli ve ses çıkarmamalı. Finlandiya'nın eksi 35 derece sıcaklıklarında test gündemi; soğuk çalıştırma, ısıtma ve iklimlendirme, çekiş, yol tutuşu ve frenleme davranışı gibi alanların yanı sıra sürüş dinamikleriyle ilgili kontrol sistemlerinin yanıt hızına odaklanıyor. Avrupa Kuzey Kutup Dairesi bölgesinde bulunan bol virajlı ve zorlu yollar bir spor otomobilin test edilmesi için en uygun koşulları sunuyor. Dayanıklılık testleri ise Çin'in yollarında ve yarış pistlerinde gerçekleştiriliyor.

cf388ec3b2791001c979ac14fb23b656_1.jpg

Nürburgring her zaman için Porsche'nin sıkı ve titiz test ve geliştirme programının geleneksel bir parçası oldu. Motor, şanzıman, frenler ve şasi, Eifel dağ bölgesinde bulunan zorlu yarış pistinde ne kadar iyi olduklarını kanıtlamalı. İtalya'da ise test araçları yüksek hızlı Nardò test pistlerinde deneniyor. Test araçları, dayanıklılık çalışmalarının en düşük noktasına deniz seviyesinin 90 metre altına inen Ölüm Vadisi'nde ulaşırlarken Colorado'da bulunan Evans Dağı'nın 4 bin 300 metre rakımlı ince havası, biturbo şarj ve yakıt sisteminin sınırlarını test ediyor. Testler tamamlandığında, otomobiller toplamda üç milyon kilometre civarında yol yapmış olacak.

cf388ec3b2791001c979ac14fb23b656_2.jpg

Daha az önemli olmamakla birlikte görece daha az göze çarpan bir test unsuru ise, Almanya'daki şehirler ve ülkeyi boydan boya geçen halka açık yollar üzerinde yapılan müşteri odaklı günlük testler. Bu spor otomobil ikonunun sekizinci neslinin tüm zamanların en iyi 911'i olma geleneğini sürdürmesi için testin bu kısmında, tüm aracın ve sistemlerin günlük kullanıma dayanıklı ve uygun olmalarını sağlamak amacıyla bütün trafik kurallarına uyarken bir yandan da çok ciddi ölçüde mesafe kat ediliyor.

ÇOK OKUNANLAR