LANSMAN › Yeni Accent Blue satışa sunuldu

Yeni Accent Blue satışa sunuldu

05 Nisan 2011 / 03:06 Merakla beklenen yeni Hyundai Accent Blue, 33.900 TL'den başlayan fiyatlarla bayilerdeki yerini aldı

Yeni Accent Blue satışa sunuldu
Hyundai Accent’in yeni nesli Accent Blue adıyla bayilerdeki yerini aldı. Tamamen yenilenen otomobilin basın toplantısıysa, kalabalık bir gazeteci topluluğunun katılımıyla Esma Sultan yalısında gerçekleştirildi. Hyundai tarafından ‘modern premium’ olarak tanımlanan Accent Blue 33.900 TL’den başlayan fiyat etiketleri taşıyor.

Çalışmalarına ilk olarak 2005 yılında başlanan, seri üretimeyse 180 milyon dolarlık bir yatırım ve 5 yıllık bir ürün geliştirme sürecinin ardından geçen Accent Blue, Hyundai Assan’ın İzmit Fabrikası’nda üretiliyor. Mevcut Accent Era ile birlikte satılacak olan otomobil iki farklı motor seçeneğine sahip olacak. Ancak otomobil şimdilik 109 bg gücünde 1.4 litrelik benzinli motorla sunuluyor. Bu ünite 5 ileri manuel veya 4 kademeli otomatik şanzıman seçenekleriyle alınabiliyor. Manuel şanzımanla 185 km/s maksimum hıza ulaşan Accent Blue’nun, 0’dan 100 km/s hıza 11.5 saniyede çıktığı belirtilirken, bu rakamlar otomatik şanzımanlı versiyonda sırasıyla, 182 km/s ve 13.2 sn olarak veriliyor. Aracın 128 bg gücündeki 1.6 litrelik turbodizel motor seçeneğiyse yılın ikinci yarısından itibaren sunulmaya başlayacak.

DAHA BÜYÜK BİR OTOMOBİL
Accent Era’dan 90 mm daha uzun (4370 mm) ve 5 mm daha geniş (1700 mm) bir gövdeye sahip olan Accent Blue’nun ayrıca 2570 mm’lik dingil mesafesinde de 70 mm’lik bir artış yaşanmış. Otomobil, buna ek olarak 1112 mm’lik iz açıklığıyla da yolcularına daha geniş bir yaşam alanı vaat ediyor. Bunun yanında 465 litrelik bagaj hacmi de sınıfının en iyisi konumunda. Hyundai’nin akıcı tasarım felsefesi çerçevesinde geliştirilen Blue'nun yüksekliğiyse 13 mm daha az.

BLUE İSMİ NEREDEN GELİYOR?
Yeni nesil Accent’in Blue adıyla sunulmasının altında çevre dostu teknolojiler yatıyor. Bu bağlamda, 1.4 litrelik CVVT motorda Hyundai’nin Blue Drive isimli ekonomik ve çevre dostu programı kapsamında yer alan ürün ve teknolojiler uygulanmış. Yakıt tüketimini düşürmeyi amaçlayan bu teknolojilere ek olarak otomobilde sürtünmeyi azaltan silika lastikler ve rüzgar direncini dengeleyen aerodinamik uygulamalar da yer alıyor. Hyundai Accent Blue 1.4 CVVT’nin, tüm bu özellikler sayesinde 100 km’de ortalama 5.9 litre yakıt tüketip 137 gr/km CO2 açığa çıkardığı belirtiliyor.

DAHA FAZLA DONANIM
Accent Blue, Mode ve Prime olarak adlandırılan iki farklı donanım paketiyle sunuluyor. Mode paketinde dikkat çeken donanımlar arasında, sürücü ve ön yolcu havayastıkları, BAS ve EBD destekli ABS frenler, ESP ve VSM, immobilizer, uzaktan kumandalı merkezi kilit, elektrikli camlar, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu, direksiyondan kumandalı radyo/CD/MP3 çalar ve USB-Aux-iPod bağlantısı, manuel klima, vites değiştirme göstergesi, aktif eko sürüş kontrolü, elektrikli yan aynalar ve ön sis farları gibi özellikler bulunuyor. Prime paketindeyse, artı olarak yan ve perde havayastıkları, park sensörü, Supervision gösterge paneli, deri kaplı direksiyon simidi ve vites topuzu, parlak siyah görünümlü orta konsol, bluetooth, elektronik klima ve arka kabin havalandırma kanalı, 16 inçlik alüminyum  jantlar ve sinyalli yan aynalar gibi özellikler yer alıyor.

Accent Blue’da Derin Siyah, Kristal Beyaz, Gümüş Gri, Karbon Gri, Buz Mavisi, Okyanus Mavisi, Amber Kırmızı ve Bronz olmak üzere 8 farklı renk seçeneği sunuluyor. Fiyatlarsa, donanıma bağlı olarak 33.900 TL ile 39.400 TL arasında değişiyor.

5 YIL ÜÇLÜ BAKIM
Accent Blue, Hyundai’nin Avrupa ile aynı anda Türkiye’de '5 Yıl Üçlü Bakım' programını sunmaya başladığı ilk araç. Hyundai’nin 2004 yılından bu yana Türkiye’de satılan tüm modelleri için uygulanan 5 Yıl Üretici Mekanik Garantisi ve Ücretsiz Yol Yardım Hizmeti’nin yanı sıra artık 5 yıl boyunca her yıl bir defa tüm Hyundai araçlarına Hyundai Yetkili Servisleri’nde ücretsiz check-up hizmetinin verileceği de açıklanıyor. Bunun yanında 2011 yılında satın alınacak tüm Accent Blue’lardan ilk 3 bakım için yağ değişim ücreti de alınmayacak.

Bahadır BEKTAŞ

ÇOK OKUNANLAR